Daniel Sobotka: O 90. sezóně FOK a střídání šéfdirigentů

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK se intenzivně chystá na svou 90. sezónu, kterou zahájí Gustavem Mahlerem. Současný šéfdirigent orchestru Tomáš Brauner se pak se svým angažmá s nadcházející sezónou rozloučí, od další sezóny ho vystřídá Tomáš Netopil. Jde o přirozené střídání? A co od nich brzy uslyšíme? To jsme probrali v dalším díle pořadu Harmonie a svět s ředitelem FOK Danielem Sobotkou.

Daniel Sobotka v rozhovoru nabídne také rychlou lekci z historie FOK a tím pádem tak trochu i z dějin 20. a 21. století. Rozebereme, jak zásadní byl pro činnost orchestru Radiopalác a Obecní dům nebo jak probíhala spolupráce orchestru s filmem. Ta totiž začala hned v roce 1934 Hrdinným kapitánem Korkoránem s Vlastou Burianem.

Řešíme ale hlavně současnost a budoucnost. V Supraphonu například nedávno vyšly od FOK nové nahrávky, Hudba pro Prahu Karla Husy nebo Slovanské tance Antonína Dvořáka. Jak zásadní je pro dnešní orchestry nahrávat?  FOK je velmi úspěšný i v zahraničí, letošní rok zahájili pražští symfonikové turné po Japonsku, nedávno vystupovali třeba v Německu. Jaká je atmosféra těchto koncertů?

Časopis Harmonie tak pokračuje ve spolupráci s časopisem Mladý svět a Televizí A11 v sérii videopořadů Harmonie a svět moderované šéfredaktorem Mladého světa Janem Janušem, kterou se připojuje k letošním oslavám Roku české hudby.

Sdílet:

Další videa

Aktuální číslo

Nejnovější