Sicilské drama ve Státní opeře: První letošní premiérou bude Szymanowského Král Roger

První premiérou uvedenou na jevišti zrekonstruované Státní opery bude Král Roger Karola Szymanowského. V pátek 3. dubna zazní pod vedením hudebního ředitele Státní opery Karla-Heinze Steffense, v titulní roli se představí polský barytonista Łukasz Golinski, který Rogera zpíval mimo jiné s Orchestra Nazionale dell’Accademia di Santa Cecilia pod taktovkou sira Antonia Pappana nebo v Královské švédské opeře ve Stockholmu. „Sicilské drama“, jak skladatel svou tříaktovou operu nazýval, vzniklo v roce 1924, o osm let později je uvedl v Praze tehdejší umělecký šéf opery Národního divadla Otakar Ostrčil.

Aktuální pražskou inscenaci uvede ND v koprodukci s Národní operou ve Varšavě a Královskou švédskou operou ve Stockholmu. Režie se ujme Mariusz Treliński, který v Praze režíroval naposled před šesti lety Salome. Jevištní podobu díla připravil slovenský scénograf Boris Kudlička, kostýmy vytvořil polský módní návrhář a výtvarník Konrad Parol. Vedle Łukasze Golinského se na jevišti představí švédská sopranistka Elin Rombo, Jana Sibera, ukrajinský tenorista Pavlo Tolstoy nebo Josef Moravec.

 

Jako titulní postavu opery si Szymanovski zvolil sicilského krále Rogera II., který byl znám svou tolerancí k pravověrným Řekům, Židům i muslimům. S postavou krále Rogera se skladatel seznamoval při svých cestách na Sicílii, kde v letech 1911 až 1914 strávil mnoho času. Po několikaleté odmlce se rozhodl spolu se svým bratrancem, polským básníkem a autorem libreta Jarosławem Iwaszkiewiczem, stvořit kontemplativně pojatý příběh, v němž je na Rogerův dvůr předveden pohanský pastýř, jehož přítomnost naruší řád zavedených křesťanských hodnot a vidění světa.

Sdílet článek: