Legendární rakouský režisér Otto Schenk oslavil narozeniny

Legendární rakouský režisér Otto Schenk oslavil 12. června 2015 ve Vídni své 85. narozeniny v Divadle v Josefstadtu, kde dosud hraje a stále baví nadšené publikum. Ve své kariéře zde režíroval a řídil scénu i z postu intendanta.

Otto Schenk se proslavil ve světě svou tvorbou činoherní a operní. Působil na nejprestižnějších scénách světa nejen ve své rodné zemi ve Vídeňské státní opeře, ale i v Metropolitní opeře v New Yorku, Královské opeře Covent Garden v Londýně, Teatro alla Scala v Miláně nebo Bavorské státní opeře v Mnichově. Mnoho úspěchů dosáhl i v herectví. V Rakousku miluje publikum jeho scénická čtení a kabaretiérské scénky. Otto Schenk je držitelem řady významných ocenění.

Ve Vídeňské státní opeře zaznamenala na jaře velký úspěch i série představení jeho kultovní inscenace komické opery Růžový kavalír Richarda Strausse, na 364. repríze 12. dubna 2015 vystoupila v hlavní roli Octaviána hvězdná lotyšská mezzosopranistka Elīna Garanča.

Erin Morley a Elīna Garanča, foto Wiener Staatsoper/Michael Pöhn

V nové sezoně 2015/2016 se budou hrát ve Vídeňské státní opeře z Schenkových inscenací  opery Fidelio Ludwiga van Beethovena, Nápoj lásky Gaetana Donizettiho, Příhody lišky Bystroušky Leoše Janáčka, Růžový kavalír Richarda Strausse a opereta Netopýr Johanna Strausse mladšího. K české opeře se vrátí do divadla opět k Orchestru Vídeňské státní opery Tomáš Netopil, který převzal dirigování Janáčkova díla Příhody lišky Bystroušky po bývalém generálním hudebním řediteli, premiéru 18. června 2014 řídil Franz Welser-Mőst.

V širším pohledu na operní režii se v našem rozhovoru pro časopis Harmonie (09/2014) vyjádřil Otto Schenk otevřeně ke svému přístupu k vizualizaci díla na jevišti: „Když někdo přichází na scénu a pohybuje se, zvažuji, jakou úlohu mu přiřadit, protože každý musí na jevišti působit nejen věrohodně, ale i přirozeně. Pro mne je opera něco zcela přirozeného a jsem přesvědčen, že i pro Leoše Janáčka.“

Z Schenkovy další významné režijní tvorby budou moci diváci v České republice navštívit projekci jeho představení opery Richarda Wagnera Tannhäuser, která je zařazena 31. října 2015 do programu jubilejní 10. sezony přenosů z Metropolitní opery New York.

Sdílet článek: