Surfujte! Jazzové vlákno, například Vertiga

Česká Wikipedie je úplně vedle. Alespoň pokud jde o soudobý tuzemský jazz. Nahlédneme-li například do hesláře „české jazzové skupiny“, najdeme tu Banjo Band Ivana Mládka či Lauru i její tygry, skutečného jazzu je tu pomálu. Vydáme-li se ale po stopách jedné z mála skupin, které sem po právu patří, do hlubin internetového vesmíru, objevíme nejen zajímavé detaily o objektu našeho momentálního zájmu, ale vlákno přátelských odkazů nám pomůže odkrývat další a další zajímavá jména.

Dejme tomu Vertigo . Přes nepříliš aktuální heslo na Wikipedii se rychle dostaneme na nebývale pečlivě vedené stránky skupiny (www.vertigoquintet.com), která bývala kvintetem, ale s příchodem zpívající violoncellistky Doroty Barové se proměnila v sextet. Vše na těchto stánkách má správné místo, dominuje tu přehlednost a laskavost vůči uživateli. Aktuality jsou opravdu aktuální, představena je kapela i jednotliví členové (opět s odkazy na osobní internetové stránky, mají-li je), diskografie nabízí k poslechu i jednotlivé skladby ze všech čtyř dosavadních alb (včetně zatím nejnovější, letošní desky Metamorphosis, nechybí termíny vystoupení…

Přes rubriku Odkazy se z vertigovské stránky dostaneme například na portál Jazz Port (http://jazzport.cz), což je opravdu všeobjímající stránka, která se snaží zachytit vše podstatné, co se na české (a nejen české) jazzové scéně děje, jaké nahrávky vycházejí, jaké koncerty se připravují atd. I odtud se dá putovat internetem různými směry.

Další stopu Vertiga najdeme na My Space (www.myspace.com/vertigoquintet). Tady nesmí chybět ukázky skladeb, videa či fotografie. Přátel tu má Vertigo 453 – můžeme se tu po vlákně vydat třeba za kytaristy Petrem ZelenkouDanielem Dorůžkou a zamířit pak třeba i na jejich osobní stránky (www.petrzelenka.eu nebo www.daviddoruzka.com), nebo na osobní stránky mnoha jiných jazzových (i nejazzových) hráčů a skupin. Kouzlo internetu tkví mimo jiné v tom, že si můžeme otevřít profil někoho pro nás zcela neznámého, a objevit věci, které vám doposud zůstávaly skryty…

Ale zpět k Vertigu. Na My Space mají samostatné prezentace i jeho dva členové. Saxofonista a klarinetiska Marcel Bárta (www.myspace.com/marcelbarta) a již zmíněná Dorota Barová (www.myspace.com/dorotabarova). Oba nehrají zdaleka jen s Vertigem, takže se skrze jejich prezentace snadno dostanete k nahrávkám s dalšími zajímavými kapelami – a pochopitelně také k dalším odkazům či k inspiraci, jakým směrem se ve volné výpravě internetovým vesmírem vydat.

Barová například spolu s violoncellistkou Andreou Konstankiewiczovou vytvořila duo Tara Fuki (www.tarafuki.eu), mířící k world music. Ale se svým kolegou z Vertiga Bártou hraje také v duu DoMa Ensemble (www.myspace.com/domaensemble ). Ten naopak působí také v kvartetech Petra Zelenky a Tomáše Hobzeka (http://www.tomashobzek.com ). Samostatné internetové stránky z Vertiga má ještě hráč na bicí Dano Šoltis (http://danosoltis.com ). Klavírista Vojtěch Procházka má dvě zvukové ukázky, které nahrál se svým triem, na velmi zajímavých stránkách http://soundcloud.com .

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější