Surfujte! Evropská metropole 2011 podruhé aneb Tallinn

Padla-li volba jedné z evropských metropolí kultury letošního roku na Estonsko, bylo téměř jisté, že půjde o metropoli Tallinn. Je to největší město (žije v něm 400 tisíc z 1,35 milionu obyvatel země) a vlastně jediné, které se mohlo i organizačně vyrovnat s takovým úkolem. Tallinnský program (www.tallinn 2011.ee – kromě estonštiny také v angličtině, ruštině, němčině a finštině) vsadil hodně na prolínání kultur (v Estonsku jsou kromě Estonců také menšiny finská, německá, ruská, lotyšská a litevská) a na téměř devítisetletou historii. Značná část programu je koordinována s finským Turku, které je druhou letošní metropolí kultury. Tallinn investoval do příprav 40 milionů euro, ale několik dalších stovek milionů si vyžádaly investice do infrastruktury – mimo jiné do moderní divadelní budovy a koncertního sálu.

Celý program, včetně hudební části, dává prostor estonským umělcům, ale podílejí se na něm i další špičkoví tvůrci a interpreti z celého světa, zejména však z baltského regionu. Estonskou premiéru skladby Wing on Wing finského skladatele Esy-Pekky Salonena (www.esapekkasalonen.co.uk ) například provede Põhjamaade Sümfooniaorkester, což v překladu značí „symfonický orchestr severských zemí“ (www.nordicsymphony.com ) – jde o těleso mladých hudebníků, v jejichž čele stojí dirigentka Anu Tuliová (http://en.wikipedia.org/wiki/Anu_Tali ). Původně to byl orchestr estonsko-finský, který časem absorboval hudebníky i z dalších severských zemí. Manažerkou orchestru je Anuina sestra. V programu akce se objeví i barokní opera původem německého skladatele Johanna Valentina Medera, který po léta působil jako kantor v Tallinnu (tehdy to ovšem byl Revel, navíc pod švédským panstvím). Jeho Věrná Argenie byla jednou z prvních oper, uváděných na severu Evropy.

Zcela čerstvou operu pro Tallinn 2010 připravil Timo Steiner s praxí především u filmu a televize (www.myspace.com/steinertimo ). Nese název Kaks pead , což znamená Dvě hlavy. Tématem jsou experimenty ruského chirurga Vladimira Demichova, průkopníka transplantační chirurgie, který už ve třicátých letech zkoušel zaměňovat psům hlavy. K prvnímu provedení dojde v rámci festivalu Nargen (www.nargenfestival.ee ). Ten se odehrává na ostrově Naissaar (německy Nargen). Program je rozložen od června do září. Letos se v jeho nabídce objeví i vůbec první estonské provedení Wagnerova Parsifala . Na festivalu jej uvede tallinnská Rahvusooper – tedy Národní opera (www.opera.ee ). Festival zde na počátku 21. století založil světově proslulý dirigent Tõnu Kaljuste (www.tonukaljuste.com ). Pro potřeby festivalu vznikl jeden z nejexotičtějších koncertních sálů světa – Omari Barn. Tallinn 2011 nabízí zcela mimořádnou příležitost seznámit se na mnoha produkcích se soudobou hudbou Estonska, zejména vážnou a jazzovou – což jsou žánry, v nichž Estonci (kromě sborového zpěvu) vynikají. Obecnější představu o hudebním dění v Estonsku si lze udělat například na stránkách Estonského svazu skladatelů (http://helilooja.ee ). O dění na poli jazzu pak například na www.jazz.ee .

Sdílet článek: