První dva dny České filharmonie v Japonsku. Chybějící stojan na kontrafagot a zkoušení se Sayakou

Neděle 25. 10. 2015

Náš orchestr odjel do Japonska v sobotu ve více než stočlenné sestavě. Byli jsme rozděleni do dvou letových skupin. Přestupovali jsme dvakrát – poprvé v Mnichově nebo ve Frankfurtu nad Mohanem a podruhé v Tokiu. Na cestě z Rudolfina do Tojamy jsme byli asi 24 hodin. Přiletěly už i nástroje, které byly na cestě od minulé středy. Pouze stojan na kontrafagot zůstal z nějakého záhadného důvodu v Lucemburku. Tak snad za námi dorazí včas.

Dnes večer, když jsme konečně přijeli do hotelu v Tojamě, šla většina lidí rovnou do postele. Zítra se budeme vyrovnávat s časovými změnami a od úterý už to pojede. Od 27. 10. do 4. 11. celkem osm koncertních a jeden odpočinkový den.

Šestičlenná skupinka včetně fotografa Petra Kadlece nás opustila v Tokiu. Josef Špaček, Irena Herajnová, Jaroslav Pondělíček, Václav Petr, Ondřej Roskovec a David Mareček budou hrát v pondělí komorní koncert v Kawai Salonu.

Nálada je zatím dobrá.

 Nevyspalí umělci podali výborný výkon

Pondělí 26. 10. 2016

Dnešní den, kdy jsme se aklimatizovali v Tojamě, orchestr trávil různě. Někteří šli k moři, někteří do hor, jiní dospávali. Mnoho hráčů si vyzvedlo své nástroje z transportních beden dříve než před první zkouškou, jak je jindy obvyklé, aby mohli cvičit. Se svými nástroji se neviděli od minulé středy, tedy pět dní.

Už se k nám připojila i komorní skupinka z Tokia. Koncert v Kawai salonu byl velmi úspěšný. Nenechal si ho ujít ani pan šéfdirigent Bělohlávek, který po svém půlnočním příjezdu zkrátil zítřejší zkoušku ze tří hodin na dvě, aby se všichni mohli dospat.

Do Tojamy dnes dorazila i japonská houslistka Sayaka Shoji, která s námi už zítra bude zkoušet.

Počasí je slunečné a velmi příjemné.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější