pondělí, 2. únor 2009

Wolfgang Windgassen - Wolfgang Windgassen singt Wagner

Napsal(a) 

Wolfgang Windgassen - Wolfgang Windgassen singt Wagner Wolfgang Windgassen - Wolfgang Windgassen singt Wagner

Wolfgang Windgassen – tenor, Bamberger Symphoniker, Münchener Philharmoniker, Radio-Symphonie-Orchester Berlin, Richard Kraus, Ferdinand Leitner, Leopold Ludwig. Produkce: Heinz Renicke, Hans Richter. Text: A. Nahráno: 1953 – 1958. Vydáno: 2006. TT: 58:35. ADD. 1 CD Deutsche Grammophon 477 6543 (Universal Music).

Wieland Wagner prý říkal Wolfgangu Windgassenovi (1914 – 1974) „můj hrdino“. Windgassen, slavnější syn slavného otce (tenoristy Fritze Windgassena), neméně slavné matky (sopranistky Vally von Osten), synovec rovněž slavné tety (sopranistky Evy von Osten) a příbuzný řady dalších divadelních umělců, patřil k předním oporám obnovených poválečných Bayreuthských slavností. K Wagnerovým hrdinům přešel z lyrického oboru, byl v nich obdivován nejen publikem a Wagnerovými vnuky, ale také dirigenty, kteří jej považovali za jeden z oněch vzácných případů (jak zlé jazyky tvrdí, zvláště mezi tenory), kdy se ve vzácné shodě sešly v jedné osobě muzikálnost, hlasové nadání, atraktivní jevištní zjev, inteligence a vědomí umělecké zodpovědnosti. Zde se lze (poprvé na CD) potěšit jeho uměním v roli Rienziho, Tristana, Siegfrieda, Parsifala, Lohengrina, Tannhäusera, Walthera von Stolzinga, a sice z nahrávek, pořízených v letech 1953 – 1958. Jak u tohoto typu kompilátů bývá zvykem, je textový doprovod stručný (vloudila se ovšem mylná informace: Windgassen se nenarodil ve Stuttgartu, nýbrž v Annemasse ve francouzském Savojsku), leč dostačující.

Body: 4 z 6

Vlasta Reittererová

Narozena 9. ledna 1947 v Praze (roz. Pellantová, provdaná Hrušková, Benetková). Vystudovala hudební vědu na Filozofické fakultě KU a současně tehdejší Lidovou konzervatoř (herectví a pantomima). Prošla několika amatérskými divadelními soubory, v letech 1968–1970 byla členkou baletního souboru Krušnohorského divadla v Teplicích, po narození dcery se vrátila do Prahy a do roku 1976 působila v komparzu Divadla E. F. Buriana, kde byla 1970–1972 zaměstnána jako uklízečka. V letech 1972–83 (s několikaletým přerušením mateřskou dovolenou) referentka v tuzemském koncertním oddělení agentury Pragokoncert. Roku 1987 nastoupila na Filozofickou fakultu do dnešního Ústavu hudební vědy jako knihovnice, kde se vrátila k vystudovanému oboru a roku 1988 získala doktorát. Na FF UK zůstala do odchodu do důchodu 2002. Několik let také vyučovala historický seminář na pražské konzervatoři a působila jako externí pedagog na Masarykově univerzitě v Brně. V posledních letech se mj. věnuje překladatelství. Životní heslo? S Janem Nerudou říká: „Vším jsem byl rád.“

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.