úterý, 6. září 2005

Wolfgang Amadeus Mozart - Sonáty pro flétnu a harfu

Napsal(a) 

Wolfgang Amadeus Mozart: Sonáty pro flétnu a harfu Wolfgang Amadeus Mozart: Sonáty pro flétnu a harfu

Robert Stallman - flétna, Kateřina Englichová - harfa. Produkce: Jiří Štilec. Text: A, Č. Nahráno: 4/1998, The Church of the Good Shepherd, New York City. Vydáno 2004. TT: 71:22. DDD. 1 CD Arco Diva UP 0074-2 131 (distribuce Classic).

Komplexní producentské společnosti Arco Diva se vydáním staršího snímku dnes už renomovaných interpretů povedlo obohatit existující nabídku nahrávek vynikajících flétnistů současnosti o zdařilý příspěvek. Prostá faktura Sonát pro cembalo s doprovodem flétny nebo houslí (K. 10-15) , komponovaných osmiletým skladatelem v Londýně pro anglickou královnu Sophii Charlottu, získala v plastickém zvuku flétny a měkké přizpůsobivosti harfy neotřelé kouzlo. Mužná flétna je ve zvuku i výraze nadřazena a prospělo by jí více jemnosti a klidu při formování tónu, přesto však oba vnímaví interpreti i svým naturelem ztělesnili přidělené party nanejvýš věrohodně. Stallmanov a hra zaujme znělou a intonačně dobrou spodní polohou, elegantně realizovanými ozdobami a brilantní technikou podloženou tlakem dechu. Ve vysoké poloze je tón snad až zbytečně tlumen a ztrácí tak potřebné jiskření. Doplňkové číslo programu, Stallmanova úprava Mozartových Devíti variací pro klavír na Duportův Menuet K. 573 (1789) pro flétnu a harfu, doplněná o kadenci, dokládá interpretovu upravovatelskou erudici. Kateřina Englichová je Stallmanovou spolehlivou a v souhře vynikající partnerkou. Použitý způsob snímání zvuku (na dva renovované klasické mikrofony Neumann U-67 dvacetibitovou technologií bez úpravy a míchání) ponechal nahrávce slyšitelné autentické prostředí, jež oběma instrumentálním hlasům svědčí, inspiruje jejich interpretační podání a dotváří příjemnou poslechovou atmosféru nahrávky. Škoda jen, že zajímavý text, který Stallman sám pro booklet v angličtině napsal, nebyl pro české zákazníky přeložen, ale nahrazen zkrácenou verzí poněkud jiného obsahu.

Vydavatel: Arco Diva/distribuce Classic

Stopáž: 71:22

Nahráli: Robert Stallman - flétna, Kateřina Englichová - harfa

Body: 4 z 6

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.