pondělí, 14. březen 2005

The Americans

Napsal(a) 

booklet booklet
Mischa Maisky - violoncello, Thomas Stancy - anglický roh, Philipp Smith - trubka, Stanley Drucker - klarinet, Gidon Kremer - housle, Sheri Grenawald - soprán, Los Angeles Philharmonic Orchestra, Israel Philharmonic Orchestra, New York Philharmonic a.o., Leonard Bernstein. Produkce: Hanno Rinke. Text: A, N, F. Nahráno: 1983, 1985 - 1990. Vydáno: 2004. TT: 56:30, 80:56, 74:06, 60:42, 67:34, 70:14. DDD. 6 CD Deutsche Grammophon 474 940-2 (Universal Music). Těžko si představit lepší antologii klíčových děl americké klasické hudby než je tato. A mohou po ní sáhnout jak veřejné knihovny, tak nároční znalci. Album otevírá Gershwinova Rapsodie v modrém s Bernsteinem u klavíru a Barberovo Adagio pro smyčce . Jen Blochovo Schelomo s Izraelskou filharmonií a Mischou Maiskym tu je trochu navíc. Další dvě CD vyplňují hlavní díla klasika, ale i dirigentova životního přítele Aarona Coplanda - jeho nejzávažnější 3. symfonii lze srovnávat se symfoniemi Sergeje Prokofjeva. Je tu kouzelné Apalačské jaro nebo Klarinetový koncert , ale i náročnější kompozice jako Connotations pro orchestr . Propojování typického koloritu a velkého symfonického proudu, originální smysl pro humor a zvláštní lidskost a laskavost se v Bernsteinově koncepci přirozeně setkávají. Máme tu obě tváře Charlese Ivese: jak tu romantickou v podobě 2. symfonie , tak tu modernistickou, která předjímá konkrétní hudbu. Na dalším CD je vynikající a mnohem méně známá 3. symfonie Roye Harrise komponovaná roku 1937 a kontrapunktická 3. symfonie Williama Schumanna. Americká slavnostní předehra tohoto autora jako by symbolizovala i Bernsteinův živelný vztah k hudbě své země. Poslední CD, které obsahuje Tatto pro Orchestr Davida del Trediciho , Houslový koncert Neda Rorema a zhudebnění Písně písní Lukase Fosse (dosud nevydaná nahrávka), reprezentuje žhavější současnost. A také to, že Bernstein měl do posledních dnů zájem o novinky. Hudba pro něj nikdy nebyla pouze intelektuální záležitostí, jak se to stalo u mnoha evropských umělců 20. století. Za těmito nahrávkami, většinou z živých koncertů, stojí velká láska a velká víra v tuto hudbu. Její prosazovaní bylo jednou z jeho životních vášní - a nikdo jiný neudělal víc proto, aby začala být brána vážně.

Vydavatel: Universal Music

Stopáž: 56:30, 80:56, 74:06, 60:42, 67:34, 70:14

Nahráli: Mischa Maisky - violoncello, Thomas Stancy - anglický roh, Philipp Smith - trubka, Stanley Drucker - klarinet, Gidon Kremer - housle, Sheri Grenawald - soprán, Los Angeles Philharmonic Orchestra, Israel Philharmonic Orchestra, New York Philharmonic a.o., Leonard Bernstein

Body: 6 z 6 - tip Harmonie

Jindřich Bálek

Od roku 2004 pracuje v Českém rozhlase, z toho deset let v Redakci kulturní publicistiky a od roku 2014 v Redakci vážné hudby. Zabývá se hudební dramaturgií, kritikou i publicistikou. Pochází z Teplic, kde vystudoval gymnázium; je absolventem Institutu základů vzdělanosti UK, a oboru filosofie na FF UK v Praze.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.