čtvrtek, 21. červenec 2005

Stephanie Blythe: (Brahms, Wagner, Mahler)

Napsal(a) 

booklet booklet
Stephanie Blythe - alt, Ensemble Vocal A Sei Voci, Bernard Fabre Garrus - sbormistr, Ensemble Orchestral de Paris, John Nelson. Produkce: Etienne Collard. Text: A, Paříž. Vydáno: 2004. TT: 68:08. DDD. 1 CD Virgin Classics 7243 5 45702 2 3 (EMI).

Dramaturgické spojení Johannesa Brahmse, Richarda Wagnera, Gustava Mahlera vůbec není tak nesourodé, jak by si mohl představovat ten, kdo vidí Brahmse a Wagnera jako dva nesmiřitelné protipóly. Brahmsova Rapsodie pro alt op. 53 (na J. W. Goetha) a Wagnerovy Písně na texty Mathildy Wesendonckové spolu obsahově i hudebně korespondují a poslední část z Mahlerovy Písně o zemi (na texty ze sbírky Čínská flétna v přebásnění Hanse Bethge) snímek korunuje. Wagnerovy písně jsou zde uvedeny v orchestraci Hanse-Wernera Henzeho a Mahler v komorní orchestraci Arnolda Schönberga. Udivuje mne jen, že v bookletu není ani slovo o interpretce, která má na skvělém snímku lví podíl. Americká mezzosopranistka Stephanie Blythe o sobě poprvé dala vědět roku 1994, kdy zvítězila v audicích Metropolitní opery (rok předtím absolvovala bakalářské studium) a roku 1995 zde debutovala. Má už za sebou slušnou řádku větších či menších rolí (mimo jiné paní Quickly ve Falstaffovi , Fricku ve Valkýře , ale také například Ludmilu v Prodané nevěstě ), největší úspěchy má s Händelem. Pro mne toto mimořádně zdařilé cédéčko objevilo novou pěveckou hvězdu.

Vydavatel: Virgin Classics/EMI

Stopáž: 68:08

EAN: 724354570223

Body: 6 z 6 - tip Harmonie

Vlasta Reittererová

Narozena 9. ledna 1947 v Praze (roz. Pellantová, provdaná Hrušková, Benetková). Vystudovala hudební vědu na Filozofické fakultě KU a současně tehdejší Lidovou konzervatoř (herectví a pantomima). Prošla několika amatérskými divadelními soubory, v letech 1968–1970 byla členkou baletního souboru Krušnohorského divadla v Teplicích, po narození dcery se vrátila do Prahy a do roku 1976 působila v komparzu Divadla E. F. Buriana, kde byla 1970–1972 zaměstnána jako uklízečka. V letech 1972–83 (s několikaletým přerušením mateřskou dovolenou) referentka v tuzemském koncertním oddělení agentury Pragokoncert. Roku 1987 nastoupila na Filozofickou fakultu do dnešního Ústavu hudební vědy jako knihovnice, kde se vrátila k vystudovanému oboru a roku 1988 získala doktorát. Na FF UK zůstala do odchodu do důchodu 2002. Několik let také vyučovala historický seminář na pražské konzervatoři a působila jako externí pedagog na Masarykově univerzitě v Brně. V posledních letech se mj. věnuje překladatelství. Životní heslo? S Janem Nerudou říká: „Vším jsem byl rád.“

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.