sobota, 8. listopad 2003

Smetana Quartet: Franz Schubert: Kvintet A dur "Pstruh" pro klavír, housle, violu, violoncello a kontrabas, Kvartetní věta c moll Ludwig van

Napsal(a) 

booklet booklet
Schubertův kvintet "Pstruh" nahrály snad všechny slavné i méně slavné soubory a mnozí vynikající klavíristé. A mám dojem, že tato nahrávka se mezi nimi neztratí. Jenom nevím, jestli bychom dnes našli pětici českých interpretů, která by dokázala provést tento kvintet tak, jako členové Smetanova kvarteta , Jan Panenka a Frantiček Pošta roku 1960. Najdeme tu vzácnou souhru a souznění, citovost a nadšení, preciznost i spontaneitu. A způsob, kterým je zazpíváno téma ve čtvrté větě, je naprosto úchvatný. Celkově volí spíše rychlá tempa a nehrají si tolik s detaily. Zatímco na jiných nahrávkách najdeme jistý nádech romantické melancholie, tady ne. Nad čtveřicí smyčců září fenomenálně zahraný klavírní part v podání Jana Panenky - dokonale čistý, noblesní i romantický zároveň.

Raný Beethovenův Smyčcový kvartet op. 18 č. 1 F dur tu hrají smetanovci způsobem, který předznamenává pozdější skladatelova díla. Vrcholem je druhá věta, Adagio affetuoso, kterou tu najdeme v romantičtějším a expresivnějším podání, než bývá obvyklé. (I novější snímek tohoto kvartetu, který Smetanovo kvarteto pořídilo počátkem 80. let, je mnohem klasicistnější.) Někdy to vypadá, že vydávání starých nahrávek je z nouze ctnost - a dnes tomu často tak je - snímky jako tyto si ale zaslouží, aby byly znovu a znovu vydávány.

Vydavatel: Supraphon

Stopáž: 75:01

Nahráli: Smetanovo kvarteto (Jiří Novák, Lubomír Kostecký, Milan Škampa, Antonín Kohout), Jan Panenka - klavír, František Pošta - kontrabas

Body: 5 z 6

Jindřich Bálek

Od roku 2004 pracuje v Českém rozhlase, z toho deset let v Redakci kulturní publicistiky a od roku 2014 v Redakci vážné hudby. Zabývá se hudební dramaturgií, kritikou i publicistikou. Pochází z Teplic, kde vystudoval gymnázium; je absolventem Institutu základů vzdělanosti UK, a oboru filosofie na FF UK v Praze.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.