středa, 25. únor 2004

Richard Strauss: Ariadna na Naxu

Napsal(a) 

booklet booklet
Pohled na jména protagonistů tohoto představení Metropolitní opery dává tušit, že po hudební stránce nebude mít recenzent mnoho prostoru ke kritice. Levine vypadá na obrazovce vskutku velkoryse, ale jeho práce s orchestrem je velmi detailní. Pěvecké výkony ženských představitelek jsou nad hranicí dokonalosti. V proslulé koloraturní árii Zerbinetty exceluje půvabná Kathleen Battle , nelehkou roli Skladatele skvěle ztvárňuje Tatiana Troyanos , ale mužské šaty jí moc nesluší.

Technologie DVD nám kromě dokonalého prostorového zvuku ve formátu Dolby digital 5.1 a DTS nabízí i obrazové vjemy. Ty jsou na rozdíl od hudebního obsahu poněkud problematické. Scéna je konzervativně realistická s kašírovanými kulisami a umělými skalami. Kostýmy jak z historického filmu, nikde ani stopa po divadelní metafoře, stylizaci a nadsázce. Ale Straussova Ariadna je přeci právě taková! Levine i režisér Bodo Igesz to dokonale pochopili, na rozdíl od scénografa. Budiž však spravedlivě řečeno, že Metropolitní operu živí americké publikum, jehož výtvarný vkus je zřejmě nasměrován právě takto.

Největším vizuálním zážitkem je nakonec dokumentární film o zkouškách na tuto inscenaci, v němž můžeme vidět nejzářivější operní hvězdy jako výsostné profesionály, pokorně pracující na záludnostech Straussovy partitury pod Levinovým otcovsky laskavým vedením.

Z bookletu se toho o inscenaci mnoho nedozvíme. Je jí věnován jen jeden odstavec ve stati Kennetha Chalmerse , který přehlíží historii uvádění Straussovy Ariadny na scéně Metropolitní opery. Je zvláštní, že Deutsche Grammophon, jejíž cédéčkové booklety jsou tak důkladné, sestupuje u obalů DVD tak hluboko pod svůj standard. Přitom právě u tohoto nosiče se dá předpokládat, že svou vizuální atraktivitou přiláká i vnímatele, kteří s klasickou hudbou teprve začínají. Těm by bylo dobré nabídnout alespoň stručný popularizační text o díle.

Vydavatel: Deutsche Grammophon / Universal Music

Stopáž: 154

Nahráli: Jessye Norman, Kathleen Battle, Tatiana Troyanos, James King, Orchestra of the Metropolitan Opera, James Levine

Body: 4 z 6

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.