neděle, 4. červenec 2004

Karel Ančerl - Gold Edition (Vol. 27): Bloch: Schelomo, Schumann: Koncert pro violoncello a orchestr a moll, Respighi: Adagio con variazioni

Napsal(a) 

booklet booklet
Ančerlovská edice už se překulila do druhé poloviny a skoro každý titul je pro poučené a otevřené posluchače hudební lahůdkou. Tento díl, jehož dominantou je Schumannův Violoncellový koncert , je mi obzvlášť blízký, neboť černé desky s nahrávkami francouzského cellisty André Navarry patřily kdysi v mojí studentské fonotéce k nejopotřebovanějším. Obdivoval jsem jeho nádherný tón plný jemných záchvěvů emocí a lidského tepla, jeho hudební inteligenci. Nahrávku Schumannova obecně proslulého díla znám už několik desítek let a vždy, když ji slyším, tak přestanu cokoliv dělat, čas se zastaví a já v úžasu naslouchám. I když se dnes tento koncert hraje přece jen jinak, je zvláštní, že Navarrova interpretace stále patří mezi ty, jejichž podstata nestárne a má co říci i generacím, které jej znají pouze jako jméno z encyklopedie nebo z firemních katalogů. Nahrávka s Karlem Ančerlem a Českou filharmonií je rozhodně lepší nežli Navarrova kreace s Cluytensem (EMI) a řadím ji mezi nejlepší po bok Schiffa (Philips) nebo Maiského (DG). Po technické stránce nahrávka dostala remasteringem novou svěžest a průzračnost.

Schumanna šťastně doplňuje nejznámější opus Ernesta Blocha Šelomo , jehož emocionální síla je pro Navarra životodárnou inspirací. Ančerl skvěle vystihl lehce orientální kolorit. Respighiho skladba sice nepatří k úhelným kamenům jeho tvorby, nicméně díky nástrojově vděčné kantabilitě a efektním virtuózním plochám stojí za uvádění a nahrání. André Navarra si pohrává s nekomplikovanou hudební strukturou s láskou a porozuměním.

Vydavatel: Supraphon

Stopáž: 58:23

EAN: 0035626075729

Nahráli: André Navarra - violoncello, Česká filharmonie, Karel Ančerl

Body: 6 z 6 - tip Harmonie

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.