sobota, 4. září 2004

Johannes Brahms, Robert Schumann: Klavírní kvartet č. 1 g moll op. 25, Fantasiestücke op. 88

Napsal(a) 

booklet booklet
Samozřejmě není nikde řečeno, že vynikající sólisté vytvoří vynikající komorní soubor. V tomto případě tomu tak je. Původně se jednalo o nápad vedoucího jednoho z oddělení Deutsche Grammophon, Martina Tsona Engstroema, jenž dotyčné čtyři hvězdy dostal v červenci roku 2001 dohromady k živému vystoupení. Úspěch volal po nahrávce a i tu se podařilo uskutečnit. Argerich , Bashmet i Maisky bývají hosty Kremerem pořádaného festivalu v rakouském Lockenhausu, sjednotit se však na termínu, vyhovujícím všem, není lehké. K výsledku není třeba mnoho slov. Snímek by mohl být používán (a jistě také bude) na interpretačních seminářích, mladí hudebníci se na něm budou učit umění interpretovat Brahmse a Schumanna. A kdo si pořídí nahrávku domů, může si před jistě opakovaným poslechem kromě zasvěcených informací o obou skladbách přečíst, kolik času takoví interpreti potřebují na natočení základního snímku, jak relaxují, kdo je v průběhu práce nejvíc nespokojen a s čím.

Vydavatel: Deutsche Grammophon / Universal Music

Stopáž: 58:15

Nahráli: Martha Argerich - klavír, Gidon Kremer - housle, Yuri Bashmet - viola, Mischa Maisky - violoncello

Body: 5 z 6

Vlasta Reittererová

Narozena 9. ledna 1947 v Praze (roz. Pellantová, provdaná Hrušková, Benetková). Vystudovala hudební vědu na Filozofické fakultě KU a současně tehdejší Lidovou konzervatoř (herectví a pantomima). Prošla několika amatérskými divadelními soubory, v letech 1968–1970 byla členkou baletního souboru Krušnohorského divadla v Teplicích, po narození dcery se vrátila do Prahy a do roku 1976 působila v komparzu Divadla E. F. Buriana, kde byla 1970–1972 zaměstnána jako uklízečka. V letech 1972–83 (s několikaletým přerušením mateřskou dovolenou) referentka v tuzemském koncertním oddělení agentury Pragokoncert. Roku 1987 nastoupila na Filozofickou fakultu do dnešního Ústavu hudební vědy jako knihovnice, kde se vrátila k vystudovanému oboru a roku 1988 získala doktorát. Na FF UK zůstala do odchodu do důchodu 2002. Několik let také vyučovala historický seminář na pražské konzervatoři a působila jako externí pedagog na Masarykově univerzitě v Brně. V posledních letech se mj. věnuje překladatelství. Životní heslo? S Janem Nerudou říká: „Vším jsem byl rád.“

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.