úterý, 12. červenec 2005

Joaquin Rodrigo - Concierto de Aranjuez

Napsal(a) 

Julian Bream - kytara, The Chamber Orchestra of Europe, John Eliot Gardiner - dirigent, RCA Victor Chamber Orchestra, Leo Brouwer. Produkce: James Burnett. Text: A, N, F. Nahráno: 10/1982 St. John's Smith Square, Londýn, 1/1983 Wardour Chapel, Dorset, 8/1987 Henry Wood Hall, Londýn, 10/1959 RCA Studio B, New York City. Vydáno: 2004. TT: 72:24. DDD/ADD. 1 CD RCA Red Seal 82876 60870 2 (Sony BMG).

V kytarové literatuře patrně nenajdeme hranější a známější dílo než Concierto de Aranjuez španělského skladatele Joaquína Rodriga. Skladba vznikla a poprvé zazněla v Madridu roku 1939, ale trvalo dalších patnáct let, než si vydobyla světové uznání a popularitu. V roce 1954 dokončil Joaquín Rodrigo další orchestrální "hit" se sólovou kytarou - skladbu Fantasía para un gentilhombre a věnoval ji tehdejší kytarové hvězdě Andrési Segoviovi. Obě kompozice jsou typické svým historickým nádechem a všudypřítomným španělským duchem. Concierto de Aranjuez je první skladbou na CD, Fantasía para un gentilhombre nahrávku uzavírá. Mezi nimi jsou tři málo známé kompozice Joaquína Rodriga pro sólovou kytaru, což je v tomto případě dobrý nápad a pro ucho příjemná změna. Všechny skladby byly nahrány o pár let dříve a v roce 2004 zremasterovány.

Pozornost si zaslouží především nahrávka Concierta de Aranjuez v podání tehdy právě založeného (1983) Chamber Orchestra of Europe pod taktovkou Johna Eliota Gardinera . Entusiasmus mladého orchestru spolu z bezchybnou hrou Juliana Breama vystihl přesně temperament a melancholii skladby.

Mastering a kompilace starších nahrávek britského sólisty byl rozhodně dobrý nápad a CD si určitě zaslouží pozornost nejen z řad milovníků kytary.

Vydavatel: RCA Red Seal/Sony BMG

Stopáž: 72:24

EAN: 82876608702

Nahráli: Julian Bream - kytara, The Chamber Orchestra of Europe, John Eliot Gardiner - dirigent, RCA Victor Chamber Orchestra, Leo Brouwer

Body: 3 z 6

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.