úterý, 5. březen 2002

Giuseppe Verdi: Overtures

Napsal(a) 

booklet booklet
Ve výběru z Verdiho předeher najdeme i ty, které se obvykle samostatně nenahrávají. Kromě slavných předeher k Síle osudu a Nabuccovi je zde Oberto , Jana z Arku , Alzira, Bitva u Legnana, Luisa Millerová a Sicilské nešpory . Dramaturgie je ale v tomto případě zajímavější než pojetí. Kuhnův Verdi je pečlivý, ale naprosto nedramatický - duchem připomínající předehry Carla Marii von Webera. Orchestr nemá intonační problémy, hraje ale nevýrazně a jaksi konvenčně symfonicky. Máme před sebou Verdiho partituru jak na dlani, slyšíme řadu půvabných detailů, ale hudba naprosto ničím nepřekvapí. Klasicizující přístup, pokud byl záměrem interpretů, ukazuje Verdiho partitury z jiné strany - ale co je to platné, když se posluchač nudí. Výběru předeher nelze upřít promyšlenost a poučenost. Jsou řazeny chronologicky a lze na nich sledovat genezi Verdiho předeher od pouhé série melodií u raných oper k sevřenému a promyšlenému tvaru děl zralejších. Nahrávku tedy lze doporučit těm, kteří by rádi poznali (i ty málo zná- mé) "symfonické" předehry Giuseppe Verdiho. Nebo jako předlohu ke strukturalisticky pojatým muzikologickým analýzám.

Vydavatel: BMG

Stopáž: 62: 31

Nahráli: Orchestra Filarmonica Marchigiana, Gustav Kuhn

Body: 2 z 6

Jindřich Bálek

Od roku 2004 pracuje v Českém rozhlase, z toho deset let v Redakci kulturní publicistiky a od roku 2014 v Redakci vážné hudby. Zabývá se hudební dramaturgií, kritikou i publicistikou. Pochází z Teplic, kde vystudoval gymnázium; je absolventem Institutu základů vzdělanosti UK, a oboru filosofie na FF UK v Praze.

Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.