čtvrtek, 21. březen 2002

Fryderyk Chopin

Napsal(a) 

booklet booklet
Od prvních tónů Chopinovy Balady , které se rozcinkají tiše a tajemně jako vánoční zvonky, nebudeme ani chvíli na pochybách, že nás světem posledních skladatelových opusů provází pianista nejvyšších kvalit. Vladimír Ashkenazy se Chopinovi věnuje od počátku své pianistické kariéry, nahrál postupně celé jeho dílo a řadu skladeb natočil v průběhu času dokonce několikrát. Tak jak je u velkých umělců časté, i u Ashkenazyho máme pocit, že vše na této nahrávce je naprosto nekomplikované a průzračné. Tohoto dojmu navíc Ashkenazy dociluje skutečně těmi nejjednoduššími prostředky: v popředí stojí melodie ve své nejčistší podobě, vše ostatní je jí podřízeno. Jenomže způsob, jakým se pod Ashkenazyho prsty vznášejí Chopinovy melodie, je vskutku mistrovský a nepopsatelný: jímavé, něžné, melancholické a nehmotné nechávají v posluchači dojem nad- zemské krásy, umocněný navíc sametově měkce kladenými basy a jemně nanesenými harmoniemi. Přes svou křehkost tvoří melodie osnovu promyšlené konstrukce, jejíž pomocí nás pianista vede zcela nenápadně a neokázale k přirozenému vrcholu každé skladby. Dojem z nahrávky umocňuje vynikající Steinway, který s klavíristou doslova "dýchá". Po poslechu tohoto výjimečného CD můžeme udělat jedinou věc: pustit si ho ještě jednou od začátku.

Vydavatel: Decca / Universal Music

Stopáž: 68:15

Nahráli: Vladimir Ashekazy - klavír

Body: 6 z 6 - tip Harmonie

Věroslav Němec

Hudební editor a redaktor, klavírista (bývalý), pedagog (bývalý), muzikolog, hudební publicista. V letech 1975–2000 pracoval v hudebním nakladatelství Supraphon (1989–91 šéfredaktor, 1998–99 ředitel, 1999–2000 místopředseda představenstva). Od roku 2000 je šéfredaktorem hudebního nakladatelství Amos Editio, které v roce 2012 získalo pod jeho vedením prestižní Cenu České hudební rady. Jako pianista vystupoval v klavírním duu se svou manželkou Jitkou. S časopisem Harmonie spolupracuje od roku 1999. Ve svých textech, jichž vyšlo v Harmonii přes 500, se věnuje především klavírní interpretaci.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.