pátek, 10. leden 2003

Franz Schubert: Die schöne Müllerin

Napsal(a) 

booklet booklet
Když v květnu 2002 provedl Matthias Goerne v rámci Pražského jara před (bohužel ne zcela vyprodaným) Rudolfinem Schubertovu Spanilou mlynářku , byl ohlas jednoznačný. Mimořádnost zážitku přetrvávala dlouho. Nahrávka, která se u nás právě objevila, jej tedy znovu připomněla. Je mnoho schubertovských interpretů, dobrých, lepších a vynikajících, Goerne však pro nás v důvěrně známém cyklu zprostředkoval něco zcela nového. Vytvořil příběh, který nezastíral, že pochází z dob naivního romantismu, avšak patří do stylizované roviny vysokého umění. Tak, jako to s odkazem Wilhelma Müllera (a jiných básníků) učinil Franz Schubert, tak to učinil s odkazem Schubertovým Matthias Goerne. Nepopřel Schubertovu prostotu, zpíval přirozeně a nevyumělkovaně, nepřehrával, každé slovo a každá intonace měly své místo. A přitom byl jeho projev nanejvýš moderní, současný, blízký. Minulost v přítomnosti. Samozřejmě s neodmyslitelnou podporou stejně cítícího klavíristy Erica Schneidera . Všem milovníkům písní, Franze Schuberta a sametového barytonu tuto nahrávku vřele doporučuji.

Vydavatel: Decca / Universal Music

Stopáž: 71:49

Nahráli: Matthias Goerne - baryton, Eric Schneider - klavír

Body: 6 z 6 - tip Harmonie

Vlasta Reittererová

Narozena 9. ledna 1947 v Praze (roz. Pellantová, provdaná Hrušková, Benetková). Vystudovala hudební vědu na Filozofické fakultě KU a současně tehdejší Lidovou konzervatoř (herectví a pantomima). Prošla několika amatérskými divadelními soubory, v letech 1968–1970 byla členkou baletního souboru Krušnohorského divadla v Teplicích, po narození dcery se vrátila do Prahy a do roku 1976 působila v komparzu Divadla E. F. Buriana, kde byla 1970–1972 zaměstnána jako uklízečka. V letech 1972–83 (s několikaletým přerušením mateřskou dovolenou) referentka v tuzemském koncertním oddělení agentury Pragokoncert. Roku 1987 nastoupila na Filozofickou fakultu do dnešního Ústavu hudební vědy jako knihovnice, kde se vrátila k vystudovanému oboru a roku 1988 získala doktorát. Na FF UK zůstala do odchodu do důchodu 2002. Několik let také vyučovala historický seminář na pražské konzervatoři a působila jako externí pedagog na Masarykově univerzitě v Brně. V posledních letech se mj. věnuje překladatelství. Životní heslo? S Janem Nerudou říká: „Vším jsem byl rád.“

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.