pondělí, 19. květen 2003

Ensemble Martinů: Echoes from Long Ago - Lukáš, Martinů, Bodorová, Dvořák, I. Hurník, Kvěch

Napsal(a) 

booklet booklet
Sloučení nepříliš obvyklého tónového spektra flétny, houslí, cella a klavíru přináší neotřelý sonický zážitek. Takováto sdružení provádějí často díla jim věnovaná, nebo pro ně upravená. Booklet nového CD svědčí o vědomé představě ansámblu hledat křehká vlákna kořenů soudobé hudby v půdě minulosti. I když vazba na antickou báji (Bodorová: Hélios ), renesanční inspirace (Martinů: Madrigalová sonáta , Kvěch: Ozvěny ze Shakespeara ), barokní sonátu (I. Hurník: Sonata da camera ), klasické rondo (Lukáš: Tři ronda ) či taneční stylizace romantiků (Dvořák: Slovanské tance ) představuje jen symbolickou kontinuitu k dnešku, díky kompoziční osobitosti tvůrců byla souboru nabídnuta originální komorní díla. "Svého" Martinů hraje kvarteto s vysokým stupněm zahuštěných a odlehčených barev, s akcentací melodických dvojhlasů a zdůrazněním líbezné tektoniky hudebního proudu. V díle Hurníka kvartet ozřejmil systém jakýchsi otázek a odpovědí, alegoričnost smutečního pochodu i nevinného Allegretta způsobem, kdy hudební party mluví beze slov. Kvěchova skladba, "mírně divadelní koncepce", si vyžádala unikátní témbr sólového i ansámblového zvuku, rytmickou originalitu a různými technikami hry na nástroje výrazově postihla tragické nápovědi shakespearovských dějů. Lukášova ronda interpretačně upoutají chvějivou vřelostí smyčců, rozpětím dynamiky, prací s imitačními motivy, rozehrávajícími plochami (2. rondo ), nebo polaritou melancholie (snová flétna) a úporně nahuštěné energie. Bodorové Hélios tvaruje Ensemble Martinů jako dílo moderní zvukovosti, v němž každý hlas zastupuje jakési svébytné pásmo sám o sobě i v souhře. Tónová glissanda vytvářejí až vizuálně třpytivý opar, melodickému cellu odkapává čas křehký klavír, expresivita výkonu ovlivňuje plochy průzračné i sazebně hutné. Úprava Dvořákových Slovanských tanců pro čtyři hlasy vznikla s autorovým svolením. Přesto její další instrumentace s prvým flétnovým hlasem může přinést problém méně průrazného zvuku v místech melodicky závažných; tomuto nebezpečí se však tělesu dařilo vyvarovat. Vhodný výběr tanců a jejich obliba doma i v zahraničí je slibnou devizou úspěchu tohoto CD na hudebním trhu.

Vydavatel: EM - ART

Stopáž: 64:03

Nahráli: Ensemble Martinů: Miroslav Navrátil - klavír, Miroslav Matějka - flétna, Radka Preislerová, Radek Křižanovský, Jakub Jánský - housle, Bledar Zajmi - violoncello

Body: 5 z 6

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.