pátek, 3. únor 2006

Dietrich Fischer-Dieskau: Early Recordings on Deutsche Grammophon

Napsal(a) 

Dietrich Fischer-Dieskau: Early Recordings on Deutsche Grammophon Dietrich Fischer-Dieskau: Early Recordings on Deutsche Grammophon

Dietrich Fischer-Dieskau, Radio-Symphonie-Orchester Berlin, Karl Böhm, Wolfgang Meyer aj. Produkce: Elsa Schiller. Text: A, N, F. Nahráno: 1949 - 1974. Vydáno: 2005. TT: 60:10, 78:10, 75:58, 69:46, 76:41, 68:40, 69:43, 78:59, 81:10. AAD, ADD. 9 CD. Deutsche Grammophon 477 527-0 (Universal Music).

Dietricha Fischera-Dieskaua není třeba představovat. Jeho charisma působilo v opeře, na koncertním pódiu i na četné posluchače mistrovských kurzů. Devět reedovaných nahrávek jej představuje jako interpreta kantát Johanna Sebastiana Bacha, árií Georga Friedricha Händela, Christopha Willibalda Glucka (průřez operou Orfeus a Eurydika ) Georgese Bizeta, Charlese Gounoda, Gioacchina Rossiniho, Umberta Giordana, Ruggiera Leoncavalla, Giuseppa Verdiho, písní Johannesa Brahmse, Hugo Wolfa, Roberta Schumanna, Giacoma Meyerbeera, Hanse Wernera Henzeho, děl Carla Orffa, Wolfganga Fortnera, Franka Martina, ale také drobných písní "mistrů druhého řádu" Johanna Friedricha Reichhardta, Carla Friedricha Zeltera, Anny Amalie von Preussen, Bettiny von Arnim a jiných, jež jinak stěží kde nalezneme. Bonus představuje devátý disk, na němž Fischer-Dieskau vypráví o svém životě a o svém přístupu k interpretaci. Vypráví německy, booklet však obsahuje anglické shrnutí. Šíře repertoáru, ale především poctivost přístupu k umělecké práci byly a zůstanou umělcovými největšími devízami.

Vydavatel: Deutsche Grammophon/Universal

Body: 6 z 6 - tip Harmonie

Vlasta Reittererová

Narozena 9. ledna 1947 v Praze (roz. Pellantová, provdaná Hrušková, Benetková). Vystudovala hudební vědu na Filozofické fakultě KU a současně tehdejší Lidovou konzervatoř (herectví a pantomima). Prošla několika amatérskými divadelními soubory, v letech 1968–1970 byla členkou baletního souboru Krušnohorského divadla v Teplicích, po narození dcery se vrátila do Prahy a do roku 1976 působila v komparzu Divadla E. F. Buriana, kde byla 1970–1972 zaměstnána jako uklízečka. V letech 1972–83 (s několikaletým přerušením mateřskou dovolenou) referentka v tuzemském koncertním oddělení agentury Pragokoncert. Roku 1987 nastoupila na Filozofickou fakultu do dnešního Ústavu hudební vědy jako knihovnice, kde se vrátila k vystudovanému oboru a roku 1988 získala doktorát. Na FF UK zůstala do odchodu do důchodu 2002. Několik let také vyučovala historický seminář na pražské konzervatoři a působila jako externí pedagog na Masarykově univerzitě v Brně. V posledních letech se mj. věnuje překladatelství. Životní heslo? S Janem Nerudou říká: „Vším jsem byl rád.“

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.