pondělí, 4. duben 2011

Wolfgangovy narozeniny

Napsal(a) 

Wolfgangovy narozeniny Wolfgangovy narozeniny

Stejně jako v předchozích letech i letos připomnělo pražské Národní divadlo 27. ledna ve Stavovském divadle narozeniny Wolfganga Amadea Mozarta. Chtělo se blýsknout slibnými mladými zpěváky a orchestrem, který několik týdnů připravoval šéfdirigent Tomáš Netopil . Ve skvělé formě se představil basbarytonista Adam Plachetka , kterému, zdá se, nedělá téměř problémy vystřídat v jednom večeru několik rolí a nálad. Osmin, Leporello, Nardo, Hrabě, Guglielmo, Papageno – šest různých charakterů, šest herecko-pěveckých etud. Radost pro uši i oči! Naopak sopranistka Kateřina Kněžíková měla bohužel špatný den. Zpívala v indispozici, která výrazně ovlivnila její výkon. Byl natolik matný, bezbarvý až šelestivý, že se vtírala myšlenka – to že je hvězda současného Národního divadla?... Orchestrální čísla byla připravena velmi pečlivě. Dokonce interpretace Koncertantní symfonie Es dur pro hoboj, klarinet, lesní roh, fagot a orchestr si v ničem nezadala třeba s rozhlasovým nebo metropolitním orchestrem (Vratislav Vlna , Miloš Bydžovský , Jan Musil , Daniel Hucek ). I když Orchestr ND nikdy nebude mozartovským tělesem evropské úrovně, tak to byl další příjemný bonus večera. Navíc operní večer měl kvalitu, kterou pěvecká hvězdná gala show v Praze nemají – dramaturgickou a scénickou promyšlenost, jež je doplněna nadstandardní grafickou a obsahovou úrovní koncertního programu.

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.