neděle, 6. březen 2011

Pokorné Stabat mater

Napsal(a) 

Pokorné Stabat mater, foto Petra Hajská/ČF Pokorné Stabat materfoto: Petra Hajská/ČF

Provedení Dvořákovy kantáty Stabat mater Českou filharmonií bylo očekáváno s napětím. Důvodem byl dirigent Manfred Honeck , který v Praze už realizoval řadu pozoruhodných projektů. Byl jsem přítomen páteční repríze 14. ledna a bylo to vskutku mimořádné. Leckteré detaily partitury zněly nově, snaha po komorní, jakoby intimní výpovědi příběhu v kontrastu s očistným, nadějeplným vzepětím Paradisi gloria před závěrem bylo sugestivní a zcela věrohodné. Famózní výkon podal nejen orchestr, ale i Pražský filharmonický sbor s tentokráte andělskými soprány. Jeho výkon byl bezchybný, zvláště pak sedmý oddíl, Virgo, virginum , který je testem kvalit každého sboru, a finální desátá část, Quando corpus . Bohužel k dokonalosti chyběl krůček – sólové kvarteto. Na báječně zpívající Marinu Prudenskaju (alt), basistu Lianga Li (překvapení večera) a spolehlivou Simonu Houdu Šaturovou nestačil tenorista Tomáš Černý , který nezvládl ani intonaci, ani hlas. (Jedno z nejhorších provedení Fac me vere , jaké jsem slyšel.) Naštěstí večer jako celek byl díky dirigentu, orchestru a sboru nezapomenutelný a zařadil se za hvězdná provedení Bělohlávka, Neumanna a Talicha.

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.