pondělí, 13. prosinec 2010

Dramaturgický hybrid

Napsal(a) 

Dramaturgický hybrid Dramaturgický hybrid

Přestože koncert v kostele sv. Anny (Pražská křižovatka) byl koncipován jako společné vystoupení hráče na orientální „housle“ kemenče Kayhana Kalhora , smyčcového kvarteta Brooklyn Rider a perkusionisty Mathiase Kunzliho , byl to spíše koncert kvarteta, s nímž se v několika vlastních skladbách jako sólista představil Kalhor. Ty také měly skutečně parametry festivalové výjimečnosti – před přestávkou kompozice s dlouhým názvem Beloved, Do not Let Me Be Discouraged , v druhé polovině koncertu Kalhorova slavná Silent City a jako přídavek ještě Brooklesca . Všechny lze nalézt na Kalhorově cédéčku, které se jmenuje podle své stěžejní skladby Silent City – která je žalozpěvem za tisíce obětí plynového útoku na irácké město Halabja v roce 1988. Kayhan Kalhor je mistrem svého nástroje, jeho hra poutá nejen řemeslem, ale především schopností předat koncentraci a nechat posluchače jakoby vstoupit do procesu tvorby. Koncert ale vyzněl jako podivný dramaturgický hybrid, protože větší část jeho první poloviny patřila samotnému kvartetu, které si připravilo pásmo z hudby arménského skladatele a etnomuzikologa Komitase. Byly to kvartetní aranže arménských lidových písní, duchem i charakterem úprav takový arménský Dvořák a s hudbou, kterou kvarteto hrálo spolu s Kalhorem a Mathiasem Kunzlim, se příliš nesnoubily.

Wanda Dobrovská

Vystudovala hudební vědu na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy, svému oboru se věnovala na Akademii věd a také jako redaktorka hudební edice nakladatelství H&H (Nová nauka o harmonii od Aloise Háby). Specializuje se na soudobou hudbu, moderuje záznamy a přenosy koncertů, připravuje hudebně-publicistické pořady, píše články pro Harmonii nebo do Týdeníku Rozhlas. Připravuje a moderuje hudební bloky pro vysílání digitální stanice D-dur.

 

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 701

Novinky emailem

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.