pátek, 30. březen 2012

Dagmar Pecková a stará hudba

Napsal(a) 

Dva dny po úmrtí Václava Havla zpívala Dagmar Pecková v pražském kostele sv. Šimona a Judy hudbu baroka a klasicismu – Henryho Purcella (Suity z opery Dido a Aeneas ) a Josepha Haydna (Kantáta Ariadna na Naxu , Hob. XVIb/2). Texty jako například „Až budu ležet v hrobě, můj žal Tě nesmí trápit – vzpomínej na mne...“ (Purcell) nebo „... v této hořké chvíli omdlévá v prsou moje chvějící se duše...“ (Haydn) jistě dobře souzněly se zármutkem, který ovládal část české společnosti. Co se týká výsledku, určitě lépe seděl paní Peckové Haydn. Purcella přes veškerou snahu přece jen nebylo možné vztáhnout ke špičkovým evropským kreacím současnosti i minulosti (Susan Graham, Anne Sofie von Otter, Tatiana Troyanos, Kirsten Flagstad), zato Haydn byl velmi přesvědčivý a interpreti se suverénně pohybovali v rámci daných stylových mantinelů. Ensemble 18+ sice nemůže konkurovat světové špičce (viz Geminianiho Concerto grosso „La follia“ op. 5/XII), ale jeho hra působí sympaticky a poučeně. Jejich umělecký šéf Vojtěch Spurný se představil jednak jako komponista (vtipné Concerto „Ad honorem B+B+B ; tedy pocta Bachovi, Brahmsovi a Brubeckovi), jednak jako velmi dobrý cembalista (Haydnův Koncert pro cembalo F dur , Hob.XVIII/3).

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 701

Novinky emailem

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.