Výročí téměř stoleté

Školní rok 2014-15 na brněnské konzervatoři probíhá ve znamení oslav devadesátého pátého výročí založení této instituce Leošem Janáčkem.

16. února vrcholila slavnostní a vzpomínková atmosféra koncertem v hojně zaplněném Janáčkově divadle. Prezentovaly se zde studentské komorní soubory a orchestry, většinou již známé z domácích i zahraničních soutěží a festivalů, často se honosící prvními cenami a absolutními vítězstvími, o čemž detailně informovalo mluvené průvodní slovo. Šlo o tělesa různorodého zaměření, takže dramaturgii večera vévodila pestrost žánrů.

Úvodní vstup symbolicky tvořily Fanfáry z Janáčkovy technicky náročné Sinfonietty, kterých se však mladí hráči na dechové nástroje pod taktovkou Aleše Podařila zhostili velmi čestně. Kvalitu své interpretační cesty ostatně prokázali v druhé části koncertu v rámci vystoupení Symfonického dechového orchestru. Cit pro barevnost zvuku vložili do populárního pochodu z Bizetovy Carmen;  rytmicky složité struktury spontánně zvládali v novodobé hudbě Sparkeho a Bernsteina.  

Barokní soubor s uměleckou vedoucí Monikou Šujanovou přednesl jeden z koncertů plodného Georga Philippa Telemanna s očekávaným půvabem a smyslem pro řád starého stylu.

V programu zazářil výkon vyhledávaného Moravského komorního orchestru, který pod taktovkou Roberta Kružíka vycizeloval a zároveň prodchl snivou výrazovostí ranou, dvořákovsky orientovanou Janáčkovu Suitu pro smyčce.

Příjemné osvěžení po přestávce přinesl BIG-BANDMojmírem Bártkem s kompozicemi dirigenta, Ellingtona a Chojnackiho, výrazově umocněnými vitalitou mládí.

K velkolepému závěru se pak sešli téměř všichni instrumentalisté, použitelní v orchestrálním tělese – jeviště zaplnil Symfonický orchestr konzervatoře. Za řízení Stanislava Kummera posluchače nadchla programní ouvertura Karneval Antonína Dvořáka, vystavěná v odpovídajícím tempovém spádu a kontrastech rovin slavnostních i líbezně zpěvných. Zvuk celku působil kompaktně a zároveň vyzdvihoval barevnou individualitu jednotlivých nástrojových skupin.

Pondělní večer v Janáčkově divadle se vydařil; ještě neotřelý pel mladistvého nadšení pro všechny druhy hudby a současně kvalita interpretačních výkonů vytvořila neopakovatelnou atmosféru. 

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější