Vídeňská tečka za festivalem Concentus Moraviae

Mezinárodní hudební festival Concentus Moraviae zakončil svůj 24. ročník mimořádnou událostí – slavnostním koncertem souboru Collegium 1704 pod vedením Václava Lukse se sólistkou Magdalenou Koženou v prostorách Velkého sálu vídeňského hudebního spolku Musikverein. Tato událost předznamenává další směřování festivalu – přeshraniční spolupráci s rakouskými partnery.

Sólistkou večera byla patronka festivalu Magdalena Kožená. Na programu byla uvedena díla Georga Friedricha Händela a italských barokních autorů – Leonarda Lea, Benedetta Marcella, Leonarda Vinciho. Georg Friedrich Händel byl velký dramatik a divadelník, jeho hudba je emocionální, silná a jednoznačně tak patřila k vrcholům večera – ostatně i dva přídavky po dlouhých standing ovations byly z dílny tohoto autora. Interpretace paní Kožené byla špičková, jak je tomu ostatně u této pěvkyně zvykem. Bohužel jsem byla ochuzena o plný akustický i optický prožitek jejího uměleckého výkonu, neboť orchestr byl na scéně poněkud nešťastně rozmístěn, především pro ty, kteří seděli v pravé přední straně sálu. Pan Luks pěvkyni svou postavou zastiňoval a tlumil tak plný zvuk, v hlubších rejstřících nebyla paní Kožená prakticky vůbec slyšet. Kdyby jeho dirigentsky pult stal o pul metru vpravo, nebo paní Kožená stála o metr vepředu, byl by celkový dojem zcela jiný. Collegium 1704 patří v dnešní době k žádaným ansámblům staré hudby v Evropě. V Musikverein podal slušný výkon.

Magdalena Kožená a Collegium 1704, foto archiv MK/Jiří Sláma, C.E.M.A.

Festival Concentus Moraviae se za 24 let své existence stal vyhledávanou kulturní akcí, garantující interpretační kvalitu, kreativní a podnětnou dramaturgii. Neusnul na vavřínech, naopak neustále hledá a zkouší nové, posouvá hranice. Vize jeho zakladatele Davida Dittricha – nechat zaznít kvalitní hudbu v kvalitní interpretaci s využitím genia loci malých měst, kostelů a zámků, vyvézt hudbu z koncertních sálů – pomáhá zprostředkovat špičkový kulturní zážitek obyvatelům menších měst a posluchačům, kteří ať už z jakéhokoliv důvodu do koncertních sálů nechodí. Ráda bych festivalovému týmu popřála hodně sil a nápadů a především důstojné finanční zázemí do dalších let.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější