Vídeňská státní opera láká nejen hvězdnými umělci, ale i pestrou nabídkou oper, baletů, koncertů a odborných diskusí

Ředitel Vídeňské státní opery Dominique Meyer klade v nové sezoně akcent na epochální šíři repertoárových děl. Operní nabídka zahrnuje čtyřiapadesát produkcí, jejichž data vzniku kompozic vytváří záběr 275 let, od Alciny (1735) Georga Friedricha Händela po Medeu (2010) Ariberta Reimanna. V  nové sezoně připraví světoznámé divadlo v nastudování mezinárodních týmů pět operních premiér.

Repertoár bude obohacen o operu Armida Christopha Willibalda Glucka (premiéra 16. října 2016, režie Ivan Alexandre, dirigent Marc Minkowski s Les Musiciens du Louvre, v hlavních rolích např. Gaëlle Arquez, Paolo Rumetz, Stanislas de Barbeyrac), z tvorby Giuseppe Verdiho budou nově nastudovány opery Falstaff (premiéra 4. prosince 2016, režie David McVicar, dirigent Zubin Mehta s Orchestrem Vídeňské státní opery, v hlavních rolích např. Ambrogio Maestri, Ludovic Tézier, Paolo Fanale, Carmen Giannattasio) a Trubadúr (premiéra 5. února 2017, režie Daniele Abbado, dirigent Marco Armiliato s Orchestrem Vídeňské státní opery, v hlavních rolích např. Ludovic Tézier, Anna Netrebko, Roberto Alagna, Luciana D’Intino). Na jaro je v přípravách moderní nastudování opery Parsifal Richarda Wagnera (premiéra 30. března 2017, režie Alvis Hermanis, dirigent Semjon Byčkov s Orchestrem Vídeňské státní opery, v hlavních rolích např. Gerald Finley, Hans-Peter König, Nina Stemme) a na závěr sezony opera Pelléas a Mélisanda Clauda Debussyho (premiéra 18. června 2017, režie Marco Arturo Marelli, dirigent Alain Altinoglu s Orchestrem Vídeňské státní opery, v hlavních rolích např. Franz-Josef Selig, Bernarda Fink, Benjamin Bruns, Simon Keenlyside).

Nová sezona se přirozeně otevírá i debutům. Poprvé ve Vídeňské státní opeře budou dirigovat  Pavel Baleff, Eivind Gullberg Jensen, Axel Kober a Speranza Scappucci. Z režisérů byli přizváni Ivan Alexandre, Alvis Hermanis a Silvia Armbruster.

Světoznámý španělský pěvec KS Plácido Domingo oslaví 19. května 2017 své jubilejní působení na jevišti Vídeňské státní opery. Na jeho poctu k 50. výročí mimořádných Domingových návratů do renomovaného rakouského divadla se připravuje velký galakoncert s hvězdnými hosty.

Po delší pauze se představí ve světoznámém divadle z operních pěvkyň opět např. Angelika Kirchschlager, Kate Lindsey, Ana María Martínez, Adrianne Pieczonka, Petra Maria Schnitzer, Iris Vermillion, Mara Zampieri a z operních pěvců např. José Cura, Ildebrando D’Arcangelo, Gerald Finley, Thomas Hampson, Simon Keenlyside, Peter Seiffert a Rolando Villazón.

Po boku členů ansámblu Vídeňské státní opery vystoupí v představeních řada hostujících operních sólistek např. Angela Denoke, Véronique Gens, Angela Gheorghiu, Edita Gruberova, Sophie Koch, Lise Lindstrom, Anna Netrebko, Chen Reiss, Nina Stemme. Z hostujících operních sólistů vystoupí v produkcích opět např. Piotr Beczala, Albert Dohmen, Plácido Domingo, Juan Diego Flórez, Ferruccio Furlanetto, Matthias Goerne, Dmitri Hvorostovsky, Jonas Kaufmann nebo Erwin Schrott.

Véronique Gens

První scéna rakouské metropole rozšiřuje rovněž spektrum svých nových prostorů. V nové sezoně se otevírá „Agrana Studiobühne / Walfischgasse,“ která bude využívána k rozmanitým  dramaturgickým účelům. V plánech jsou již zahrnuta soudobá díla pro děti, především Patchwork Tristiana Schulze a Pünktchen und Anton Ivána Eröda, pro dospělé atraktivní program s diskusemi o hudbě a životě se špičkovými umělci a moderátorem Dominiquem Meyerem, dále mistrovské kurzy, přednášky k operním dějinám a prezentace Operní školy i Baletní akademie.

K Orchestru Vídeňské státní opery se vrátí např. Marco Armiliato, Paolo Carignani, Frédéric Chaslin, Myung-Whun Chung, Plácido Domingo, Patrick Lange, Jesús López Cobos, Zubin Mehta, Ingo Metzmacher, Marc Minkowski, Tomáš Netopil a Peter Schneider.

Dirigent Tomáš Netopil bude řídit v dubnu operu Leoše Janáčka Káťa Kabanová. Basbarytonista Adam Plachetka, sólista Vídeňské státní opery, se na jevišti objeví v krásných rolích  Diváci budou moci pěvce slyšet v opeře Elixír lásky Gaetana Donizettiho, kde ztvární v únoru roli Dulcamery, v titulní roli opery Don Giovanni Wolfganga Amadea Mozarta vystoupí Plachetka v březnu, na sklonku stejného měsíce a na začátku dubna se představí v opeře Italka z Alžíru Gioacchina Rossiniho v roli Mustafa a na konci dubna a počátkem května bude zpívat Hraběte Almavivu ve Figarově svatbě Wolfganga Amadea Mozarta.     

Adam Plachetka

Na širší spektrum zájemců o balet a operu nejen z Rakouska, ale i z jiných zemí světa se orientuje projekt „WIENER STAATSOPER live at home,“ který v excelentní obrazové a zvukové kvalitě nabízí po finanční úhradě divadelní představení na portálu www.staatsoperlive.com. Rakouští školáci budou nově obohaceni o jedinečnou formu vzdělávání ze systému Wiener Staatsoper live at school s možností zhlédnout nejen vybranou produkci, ale také inscenační zkoušky.  Na Karajanově náměstí stále pokračuje důležitý a velmi přínosný projekt „Oper live am Platz.“ Z boční strany Vídeňské státní opery budou k vidění po zářijových přímých přenosech divadelní představení i ve dnech 27. prosince 2016 až 1. ledna 2017. Na projekci se objeví dokonce Novoroční koncert Vídeňských filharmoniků ze Zlatého sálu Hudebního spolku Společnosti přátel hudby ve Vídni. Od dubna do konce června bude projekt zase fungovat a přinese kolemjdoucím vybranou nabídku baletních a operních představení v přímém přenosu.

BALET, KONCERTY A DISKUSE

Baletní ředitel Manuel Legris zařadil do programu sezony nový komponovaný večer choreografií George Balanchina Symfonie C, Edwaarda Lianga Murmuration a Daniela Proietta Blanc (premiéra 1. listopadu 2016, dirigent Fayçal Karoui) a La Pavillon d´Armide / Le Sacre Johna Neumeiera (premiéra 19. února 2017, dirigent Michael Boder). Vrcholem by měl být i oblíbený slavnostní večer 29. června 2017 Nurejev Gala 2017.

V sérii deseti matiné představí hráči Vídeňské filharmonie v různých formacích rozmanitou komorní hudbu. Atraktivní koncertní programy rovněž nabídnou na recitálech světově proslulí interpreti. Mladí členové operního souboru v rámci šesti sólových koncertů ukáží svůj vzrůstající talent.  Program s názvem Kontrapunkte nabídne diskuse bývalého předsedy Vídeňské filharmonie Clemense Hellsberga s vybranými osobnostmi a nastíní s nimi aktuální kulturní otázky a živá společenská témata.

V rámci sezony zavítá Vídeňská státní opera do Japonska, Spojených arabských emirátů a Španělska. Spektrum nabídky renomovaného divadla v sousední zemi je pro mnohé návštěvníky lákavé a velmi pestré.

 

Sdílet článek: