Přehlídka mladých violoncellistů na Mezinárodní soutěži Jana Vychytila

Právě proběhl 17. ročník Mezinárodní violoncellové soutěže Jana Vychytila, který pořádá Pražský hudební institut v čele s ředitelkou Alžbětou Kerberovou a Gymnázium a Hudební škola hl. m. Prahy.

Letos se do soutěže přihlásilo 101 mladých violoncellistů z mnoha evropských zemí. Soutěžili v sedmi věkových kategoriích od šesti do osmnácti let. Absolutní vítězkou se stala Seoyeon Lim z GMHS (Gymnázium a Hudební škola hl. m. Prahy), ze třídy pedagogů Jitky Vlašánkové a Martina Škampy. Seoyeon obdržela vedle zlaté medaile také pozvání, aby zahrála na zahajovacím koncertu naší další soutěže v příštím roce. Dále získala voucher od Národního divadla a voucher od obchodu České hudební nástroje. Ale asi tou nejkrásnější cenou je nový smyčec v hodnotě 1 500 eur od naší skvělé houslařky Jany Páclové.

Soutěž probíhala od 15. do 19. listopadu. Violoncellisté byli zařazeni podle věku do sedmi kategorií a měli předepsanou délku svého vystoupení. Výsledky se vyhlašovaly krátce po skončení dané kategorie. Vítězů jednotlivých kategorií bylo mnoho, protože naše soutěž ctí pravidlo, že každý účastník odchází s některou z cen, a tak nebylo výjimkou, že i těch prvních bylo v každé kategorii uděleno vždy několik.

Absolutní vítězka Seoyeon Lim, foto Petra Hajská

Letošní porota se stala poprvé skutečně mezinárodní díky účasti Ramóna Jaffe, který k nám přijel z Berlína a který byl velice aktivní součástí všech zasedání poroty. Ostatními členy byli violoncellisté Petra Malíšková, Věra Bartoníčková, Tomáš Jamník, Tomáš Strašil, Jiří Hanousek a předseda poroty Michal Kañka.

Koncert vítězů se konal v neděli 19. 11. 2023 v Sále Martinů na Akademii múzických umění, kde vystoupili ti nejlepší vybraní účastníci. Martin Bernášek, Maali Toots, Paulina Dlugosz, Kamila Šitinová, Naďa Strnadová, Áňa Nekvasilová, Máté Fehér a Seoyeon Lim. Tito mladí hráči zde svými skvělými výkony potvrdili, že jsou skutečným příslibem vynikající úrovně nové nastupující generace violoncellistů. Každý z nich dostal ještě speciální cenu v podobě voucherů na nákup zboží v obchodě České hudební nástroje, Voucher na představení a prohlídku Národního divadla, Naďa Strnadová získala navíc cenu Nadace Bohuslava Martinů za skvělou interpretaci Variací na slovenskou lidovou píseň od Bohuslava Martinů, Áňa Nekvasilová obdržela cenu pro nejúspěšnějšího českého violoncellistu letošního ročníku a šestiletý Matěj Prokop si jako nejmladší účastník soutěže odnesl plyšového koníka.

Již posedmé jsem poslouchal a hodnotil výkony svých mladých kolegů a měl jsem velikou radost nejen ze všech předvedených výkonů, ale také z hojné účasti a zájmu o naši soutěž. Držím všem palce do jejich další kariéry a již dnes se těším na příští listopad, kdy plánujeme osmnáctý ročník Mezinárodní violoncellové soutěže Jana Vychytila.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější