Jak je dobré míti Radioservis

Vydavatelství Radioservis letos připomíná 20 let svého vzniku. Vltava to minulý týden připomněla přímým přenosem, ale na rozhlasové vysílání tak či onak odkazuje podstatná část produkce. A s odstupem času je až neuvěřitelné v jaké šíři se podařilo hudební i slovesnou produkci uplynulých desetiletí zaznamenat a vydávat. Jsou tu zapomenuté poklady, a řada snímků, které by jinak těžko spatřily světlo světa.

Svět cédéček jsme si zvykli posuzovat jako byznys a jako přehlídku marketingových šampiónů. Na produkci Radioservisu je poznat, že se pořád dá zpřístupňovat hudební produkce v plné šíři. I když je na některých titulech vidět, že jsou, jak se říká, nízkonákladové, posluchač si s odstupem času uvědomí, jak je dobře, že určité události a produkce zůstaly zachyceny. A že hvězdy dnešního hudebního nebe s oblibou mizí jinam a hledají mezinárodní labely, to ještě nic neznamená.

Produkce dokázala postihnout některé zapomínané rarity českých oper, od nahrávky první verze Prodané nevěsty a historických snímků Foersterových oper  až po bohatý výběr snímků Adama Plachetky.  Zdánlivě mimochodem před časem vydala řadu unikátních snímků z Pražského jara s Pedrottim, Munchem i Erichem Kleiberem… A to nepočítám staršího Richtera, Szerynga, Ančerla. Přitom nežije jenom z archivů a nachází nové interprety. Díky Radioservisu je možné sáhnout třeba i po Mé vlasti s Ondřejem Kukalem. A tak je to i v mnoha dalších oborech, mimo festivaly, se soutěží Concertino Praga, s orchestry, dirigenty, sólisty, mluveným slovem a chcete-li třeba i s melodramem.

Přitom nejde jen  pevné nosiče, databáze koncertů ke stažení je pestrá, zajímavá a prostě jedinečná. Učí nás se nedívat jen na špičku pyramidy a orientovat se podle několika známých interpretačních jmen. K 20. výročí vyjde také bilanční brožura: „její součástí bude řada unikátních materiálů, fotografií a připomenutí výrazných projektů. V průběhu roku nabídneme na našem webu notové záznamy a nahrávky dvaceti zbrusu nových hudebních miniatur od dvaceti českých soudobých autorů napsaných přímo pro tuto mimořádnou příležitost,“ dodal vedoucí Podpory vydavatelství a nakladatelství Robert Škarda. Právě s ním vám brzy nabídneme rozhovor.

Výročí není všechno, ale z malých počinů se tady skládá něco, co by nemělo uniknout naší pozornosti.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější