neděle, 28. září 2014

Do Kutné Hory zavítaly opět světové varhanické špičky

Napsal(a) 

Čtvrtý ročník Kutnohorského varhanního festivalu, který již tradičně pořádala Průvodcovská služba Kutná Hora s. r. o., s sebou přinesl nejen světově proslulá jména i program, ale poskytl příležitost i těm nejmladším nadějným varhaníkům.

V pátek 12. září odstartoval v chrámu sv. Jakuba v Kutné Hoře festival exkluzivním vystoupením fenomenálního slovenského varhaníka Marka Vrábela. Program koncertu byl velmi různorodý, zazněla i skladba slovenského skladatele J. L. Belly. Marek Vrábel přesvědčil posluchače i o tom, že je výtečným improvizátorem. Koncert zakončil oblíbenou 5. symfonií f moll Ch. M. Widora. V sobotu 13. září festival pokračoval prohlídkou obou svatojakubských varhan s dramaturgem festivalu Michalem Hanušem.

Večer se posluchačům představil Michael Bártek, vynikající český varhaník, který dlouhodobě působí ve Štrasburku. Pan Bártek předvedl přítomným velké svatojakubské varhany v plné síle. Připravil program, který se zaměřil na období romantismu, zejména francouzského romantismu, což svědčí tomuto nástroji nejlépe. Oproti předchozím ročníkům letos festival pokračoval až o týden později. V pátek 19. září vystoupil v chrámu sv. Jakuba Luboš Ihring, varhaník a organolog evropského renomé, který dlouhodobě působí ve Švýcarsku. Vystoupení pana Ihringa bylo nevšedním zážitkem i díky tomu, že během koncertu zahrál na oboje svatojakubské varhany. Pro návštěvníky připravil program, který by obstál před publikem na velkých evropských festivalech. Představil posluchačům i netradiční moderní skladby, jako Tango de sesto tono, de batalla soudobého skladatele G. Boveta.

4. ročník festivalu vyvrcholil v sobotu 20. 9., kdy v chrámu sv. Barbory dostali příležitost ti nejmladší nadějní varhaníci, výherci prestižní soutěže Organum regium. Během večera se posluchačům představili ve čtyřech blocích Antonín Šikula, Jana Vechetová, Anh Nguyet Dang a Terezie Šmahelová. Publikum je na závěr koncertu odměnilo „standing ovation“.

Kutnohorský varhanní festival si za čtyři roky své existence získal stálé publikum, které má díky dramaturgii možnost zaposlouchat se v prostředí těch nejkrásnějších chrámů Kutné Hory do melodií, které běžně zní na světových varhanních festivalech. Každý ročník je výjimečný nejen díky světoznámým varhanickým kapacitám, které do Kutné Hory na pozvání Michala Hanuše přijíždějí, ale i díky různorodosti programu, který dovoluje ocenit šíři a bohatost tónů kutnohorských varhan.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.