pondělí, 16. srpen 2021

Do Kutné Hory nejen za Beethovenem

Napsal(a) 

Terezie Fialová, Jiří Bárta, foto Alan Pajer Terezie Fialová, Jiří Bártafoto: Alan Pajer

Letních festivalů není (opět) málo a kdo chce, může o prázdninách spojit hudební záliby s objevováním nových lokalit. Pro mě osobně patří na pevné místo v kalendáři Kutná Hora. Letos už podruhé se termín tohoto festivalu posunul na poslední srpnový týden.

Důvodů, proč Kutnou Horu navštívit je mnoho, právem je zapsána na seznam kulturního dědictví UNESCO. GASK, neboli Galerie Středočeského kraje v bývalé jezuitské koleji, chrám sv. Barbory, jehož unikátní střecha je orientačním bodem, kaple Božího těla – to vše leží pár kroků od sebe. V centru lze najít dost občerstvovacích příležitostí i pro nejrozmazlenějšího milovníka kávy a vína. No a když se k tomu přidá okolní příroda a bohatý hudební program, z Kutné Hory je prázdninová destinace snů.

Zmíněný hudební program, tedy Mezinárodní hudební festival Kutná Hora, se letos na konci srpna uskuteční už počtrnácté. Nabídka letos čítá šestnáct koncertů, kam dramaturg i protagonista většiny z nich Jiří Bárta zařadil díla mnohdy pozapomenutá nebo jen málo hraná vedle repertoárových trvalek.

Kompletní program najdou zájemci na webu. Zmíním jen několik večerů: málokdo si chce nechat ujít zahajovací preludium ve svíčkami osvětlené Kapli Božího těla. Letos se sólovými violoncellovými preludii J. S. Bacha a Mieczysława Weinberga. Koncert nazvaný Agnus Dei konfrontuje díla skladatelů 20. století: Jana Klusáka, Samuela Barbera, Miloslava Kabeláče, Henryka Góreckého a Peterise Vaskse.

Konstantin Lifschitz, foto Michal Kobrle Konstantin Lifschitzfoto: Michal Kobrle

Zážitek slibuje i pásmo z textů Arnošta Lustiga, která nastudovala jeho dcera Eva Lustigová s herci Jiřím Lábusem, Vilmou Cibulkovou a Vilémem Udatným. Doprovodí je Barocco sempre giovanne.

Mezi umělci, kteří do Kutné Hory vždy dorazí o pár dní dřív, aby v krátkém, ale intenzivním časovém úseku nastudovali svůj program, budou staří známí: kromě Jiřího Bárty, hlavní tváře festivalu, je to například violista Karel Untermüller či pianistka Terezie Fialová. Objeví se ale noví hosté: houslisté Pavel Šporcl a Helena Jiříkovská, hobojista Vilém Veverka. U klavíru usedne také Igor Ardašev a haydnovský program přichystala flétnistka Jana Semerádová.

Z jednoho návratu mám ale osobně velkou radost: klavírista Konstantin Lifschitz, který v Kutné Hoře například fenomenálně provedl Goldbergovské variace, vloni nemohl realizovat svůj beethovenovský maraton – kvůli zákazu cestování. Letos tedy oslaví se zpožděním 250. narozeniny velkého Ludwiga cyklem osmi recitálů, na nichž uvede všech 32 sonát. Projekt hodný pozornosti, protože se pravděpodobně dlouho nebude opakovat.

Dita Hradecká

Vystudovala konzervatoř v Plzni (obor klavír) a hudební vědu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Působí jako překladatelka, hudební publicistka (Harmonie, Hudební rozhledy, Hospodářské noviny) a donedávna vyučovala hudební historii na pražské pobočce New York University. Je redaktorka, organizátorka, překladatelka a v poslední době i vydavatelka elektronických knih. Pochází ze Strakonic. Ačkoli ji lákala řada oborů spíše exaktních, rozhodla se vystudovat konzervatoř, aby se ujistila, že profesionální umělkyní nikdy nebude. Nejrůznější kurzy klavírní, komorní a cembalové hry či barokního tance spolu s vlastní pódiovou zkušeností jí ale daly citlivost a čich na uměleckou kvalitu výkonu a zároveň empatii k profesionálním umělcům a tvůrcům. Překládá odborné texty a libreta z angličtiny, němčiny a francouzštiny. Ze studia hudební vědy na FF UK si odnesla hlavně poznání důležitosti kritického a nezaujatého myšlení a coby eklektik také úctu ke všem, kdo jsou schopni věnovat celý život jednomu skladateli nebo jedné oblasti. V letech 2016-18 vedla redakci vážné hudby na Vltavě, v roce 2019 se stala vedoucí knihovny Ústavu hudební vědy na Filozofické fakultě.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.