Dárky k dvacetinám

Letní slavnosti staré hudby (LSSH) budou slavit od 11. července do 6. srpna 2019 dvacetiny. K narozeninám si nadělily sedm hlavních dárků plus bonus (www.letnislavnosti.cz). „Dvacet let je bezesporu krásný věk. Festival už není žádný ‚puberťák‘, je to dospělý jedinec s vlastními názory, vizemi, s přesvědčením. Je však zároveň otevřen novým podnětům, přijímá výzvy a především je plný energie. A právě takový festival jsme letos připravili,“ říká o letošním ročníku ředitelka festivalu Josefína Matyášová.

LSSH sleduji od počátku. Jejich zakladatelky, sestry Jana Semerádová a Markéta Semerádová, dnes Kahoferová, měly vždy jasnou vizi, entuziasmus, bezbřehou pracovitost, kreativnost, poctivost a „tah na branku“. To vše přenesly na tým Collegia Marianum a LSSH. Festival si vždy zakládal na nevšední dramaturgii, hledání zajímavých souvislostí a mimořádně přínosných projektů. (Takovým se stalo i vytvoření tvůrčí osy Versailles – Praha a úzká spolupráce s Akademií Versailles na interpretačních kursech.) Musím připomenout skutečnost, která je médii opomíjena, že právě tento festival představil v Praze umělce, u nás do té doby v podstatě neznámé, na prahu světové kariéry. Za všechny dva vynikající francouzští hudebníci – kontratenorista Philippe Jaroussky, 2004, a cembalista Jean Rondeau, 2017.

Dramaturgie letošního jubilejního ročníku nabídne hned několik podob hudebních festivit napříč historickými epochami. K oslavám neodmyslitelně patří i tanec, který zpestří hned několik festivalových večerů. Každý koncert by si zasloužil studii, nicméně aspoň několik vět.

Slavnostní zahájení má pro oslavence příhodný název Jubilate Deo. 11. července v kostele sv. Šimona a Judy představí Musica Instrumenta z Drážďan a pražský vokální ansámbl Cappella Mariana oslavná díla benátských a saských chrámů 16. a 17. století. Závěr 6. srpna bude velkolepým dárkem. Komponované hudebně-taneční představení Večer pro krále láká na árie a taneční části z francouzských barokních oper, z nichž mnohé měl v oblibě hudbymilovný francouzský král Ludvík XV. V podání pěvců Katherine Watson a Reinouda Van Mechelena a dvojice tanečníků z francouzského souboru Les Cavatines, se za doprovodu orchestru Collegia Marianum rozvine příběh osudové lásky, podpořený stylizovanými barokními kostýmy i světelným designem.

[spvideo]https://www.youtube.com/watch?v=9H8p8WlB2uI[/spvideo]

Festivalový program dále nabídne například mistrovské kusy pro violu da gamba a loutnu v podání virtuosů Vittoria Ghielmiho a Lucy Piancy, překrásné mariánské nešpory mistrů renesanční polyfonie v provedení belgického vokálního kvinteta Utopia nebo španělský temperament v hudbě čtyř staletí v interpretaci mezzosopranistky Anny Reinhold, kvarteta Exclamatio a fenomenálního argentinského kytaristy Quita Gata. Na programu je také humorné taneční představení s hudbou J. S. Bacha Balet o kávě, v němž se představí polský taneční soubor Cracovia Danza a sólisté Patricie Janečková a Jaromír Nosek (večer bude doplněn ochutnávkou kávy a čokolády), nebo vystoupení věhlasného italského harlekýna Enrica Bonavery v představení inspirovaném tradicí commedie dell’arte a dále ukázky renesančních tanců v podání tanečního souboru Chorea Historica ve Valdštejnské zahradě.

Quito Gato

Zmínil jsem interpretační kurzy, které v březnu organizovaly Akademie Versailles a Collegium Marianum – Týnská škola na pražské HAMU. Řada lektorů vystoupí v Trojském zámku 29. července v projektu „V zahradách múz“. Ostatně vklad renomované francouzské organizace bude během festivalu velmi vidět a slyšet. Některé projekty by se bez notového materiálu z Versailles ani nemohly uskutečnit. (Smlouva o spolupráci mezi Collegiem Marianum a Versailles načala letos druhé tříletí a zisk nejen pro český soubor, ale i pro český hudební život je značný, takže by milovníci francouzské hudby 17. a 18. století jistě uvítali, kdyby spolupráce neskončila rokem 2021.)

Realisticky musím konstatovat, že v létě jsou LSSH nejhodnotnější hudebním projektem Prahy. Budete-li tou dobou v Praze nebo poblíž, zkuste si z nabídky festivalu vybrat. Když ne „normální“ koncert, pak určitě bonusovou sobotu 27. července – oslavu commedie dell’arte divadelním a tanečním spektáklem ve Valdštejnské zahradě.

Sdílet článek: