Concertino Praga po padesáté

 

10. a 17. června vždy od 19:00 bude vysílání Českého rozhlasu Vltava patřit mladým hudebníkům, laureátům rozhlasové soutěže Concertino Praga. Její kořeny sahají až do roku 1966, kdy se konala poprvé, letos se tedy koná už 50. ročník. O dva roky později byl poprvé uspořádán Jihočeský festival Concertino Praga, u jehož zrodu stál skladatel Viktor Kalabis a cembalistka Zuzana Růžičková.  Soutěž je anonymní, to znamená, že porota hodnotí zaslané nahrávky, aniž by znala cokoli bližšího o totožnosti interpreta. Nahrávky do soutěže pořizují kandidáti ve spolupráci s národními rozhlasy bez jediného střihu. Hodnotí je porota složená z pěti umělců a hudebních pedagogů a doplňují je dva porotci, zástupci Evropské vysílací unie. Pro rok 2015 byla vyhlášena horní věková hranice soutěžících do 17 let, spodní hranice nebyla omezena. Interpreti museli nastudovat repertoár v časovém limitu od 20 do 30 minut a také povinnou skladbu, která je pro jednotlivé obory vybírána z děl českých autorů.

Absolutní vítěz soutěže získává možnost natočit vlastní propagační CD. Na ostatní oceněné hudebníky čekají vystoupení na koncertu vítězů, Jihočeském festivalu Concertino Praga nebo na dalších projektech, které Český rozhlas pořádá, zaznamenává a následně odvysílá. Zároveň jsou nahrávky mladých umělců nabídnuty ostatním evropským rozhlasům prostřednictvím sítě Eurorádia.

Letošní ročník mezinárodní rozhlasové soutěže mladých hudebníků Concertino Praga byl určen pro hráče na klavír, housle, kytaru a violoncello. Absolutním vítězem se stala teprve čtrnáctiletá violoncellistka Maria Zajceva z Ruska, nejlepší umístění za Českou republiku získala houslistka Pavla Tesařová (2. cena). V kategorii housle získala první cenu Isabella Perron z Kanady, v kategorii klavír získala první cenu Jelizaveta Ključereva z Ruska. Do mezinárodního kola soutěže bylo přihlášeno 29 soutěžních nahrávek z jedenácti zemí světa.

Nejlepší hudebníci mezinárodního kola soutěže vystoupí 10. června od 19:00 ve Dvořákově síni pražského Rudolfina za doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu. K Marii Zajcevě, Pavle Tesařové, Isabelle Perron a Jelizavetě Ključerevě se ještě připojí držitel 2. ceny v oboru violoncello Cornelius Zirbo z Ruska a majitelka 2. ceny v oboru klavír Arina Pan z Ruska. Veřejným vystoupením obhájí mladí hudebníci udělená ocenění. Společně s nimi ještě zahraje klavírista Viktor Maslov z Ruska, absolutní vítěz soutěže z roku 2013.

Jubilejní 50. ročník festivalu přináší několik novinek. Koncert v Třeboni se tentokrát bude konat ve Schwarzenberské hrobce, další novinkou je čtvrteční koncert v ZUŠ v Jindřichově Hradci určený pro žáky školy. Ostatní vystoupení se budou konat na tradičních místech v Českém Krumlově, v Bechyni, a v Jindřichově Hradci. Český rozhlas Vltava bude vysílat přímým přenosem koncerty v Praze a v Jindřichově Hradci.Na vybraných koncertech Jihočeského festivalu Concertino Praga také vystoupí laureáti minulých ročníků, dnes umělci zvučných jmen, klarinetistka Ludmila Peterková nebo klavíristé Igor Ardašev a Ivo Kahánek.

(Převzato z Magazínu Vltava 2/2016)

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější