čtvrtek, 18. srpen 2005

Savina Yannatou: Sumiglia

Napsal(a) 

Savina Yannatou: Sumiglia Savina Yannatou: Sumiglia

Savina Yannatou - zpěv, Kostas Vomvolos - akordeon, qanun, kalimba, Yannis Alexandris - tamboura, oud, kytara, Kyriakos Gouventas - housle, viola, Harris Lambrakis - nay, Michalis Siganidis - basa, Kostas Theodoru - perkuse. Vydáno 2005. TT: 53:24. 1 CD ECM New Series 1903 (distribuce 2HP Production).

Řecká bohyně na misi. Tak výstižně charakterizoval anglický recenzent nové album zpěvačky Saviny Yannatou , zahrnující ženské písně z Řecka, Korsiky, Moldávie, Sicílie, Ukrajiny, Bulharska, Arménie či Andalusie. S vědomím, že tomu tak není poprvé. Vždyť cestování po Středomoří a za písněmi sefardských Židů se stalo náplní jejího života v uplynulých deseti letech, kdy začala vystupovat s akustickou skupinou Primavera en Salonico. Tedy s těmi nejlepšími a váženými řeckými hudebníky s enormními zkušenostmi z jazzu i avantgardy, součástí jejichž obsazení jsou jak evropské, tak arabské nástroje. Stejně tak snaha "hrát lidovou hudbu jako jazz a vytvořit si vlastní styl."

Savina Yannatou sama pak s nepolevujícím napětím zpívá autorské i tradiční písně po novu. Vkládá do nich hlasovou ekvilibristiku, volnou improvizaci i průpravu v klasice a baroku. Ani jednu ze čtrnácti nezazpívá stejně - na překážku jí přitom není ani tucet rozdílných jazyků. S kurážností a udivující lehkostí se vcítí do role písňových hrdinů. Chvíli s ní třese smrt či krutá osudovost, za okamžik pláče mileneckým štěstím. Její okouzlující hlas má dar být dalším, do hloubi ponořeným nástrojem, reaguje na ostrý rytmus darbouky i něžnost houslí, uvolněně vklouzává do jazzové hry svých kolegů, případně je provokuje vokálním skřípěním jako naše Iva Bittová. Však také o ní australský spisovatel John Slavin napsal: "Savina Yannatou je chameleon. Hravý, inteligentní a sexy."

Jedná se o první studiovou spolupráci s producentem Manfredem Eicherem (předchozí deska Terra Nostra na značce ECM byl koncertní záznam) a snad ne poslední. Ti dva si spolu rozumějí.

Vydavatel: ECM New Series/distribuce 2HP Production

Stopáž: 53:24

EAN: 0602498240502

Nahráli: Savina Yannatou - zpěv, Kostas Vomvolos - akordeon, qanun, kalimba, Yannis Alexandris - tamboura, oud, kytara, Kyriakos Gouventas - housle, viola, Harris Lambrakis - nay, Michalis Siganidis - basa, Kostas Theodoru - perkuse

Body: 6 z 6 - tip Harmonie

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.