Pod rohožkou: saxofonista František Kop

Žiji rodinný život. Vstávám v půl osmé a starám se o dceru. Ráno cvičím půlhodinky cviky na bázi jógy, sestavu, kterou mi na kompjútru podle mé svalové konstituce naordinovala léčitelka, k níž jsem přišel s velkými bolestmi zad. Funguje to zázračně. Přes den cvičím na saxofony, vymýšlím hudbu nebo poslouchám nebo něco dělám, večer dám spát rodinu a jdu hrát. Julinka už je celkem samostatná, půjde do školy.

Životní styl

Bydlíme pět let ve Slivenci v rodinném domě a stále si užíváme to, že jsme se přestěhovali z centra Prahy na její okraj. Chodím se psem, starám se o zahradu a podobně, což přináší více starostí, ale je to zábavné, takže po nočním životě v centru ani netoužím. Na zájezdy s Hanou Hegerovou, J.A.R. nebo s mým kvartetem si ho užiju dost. Vozím s sebou milión věcí, knihy, hudbu…, ale noční život je vždycky tak výživný, že nakonec nic nestihnu. Proto mám rád ten klid, relax doma, jako kontrast ke hraní. Potřebuji to čím dál víc.

Oblíbené místo

Doma.

Konzervativní / moderní

Minulost nás může obohatit, ale žijeme v přítomnosti. Věci, které vynikly v minulosti byly výjimečné tím, že byly něčím nové. Muzikanti, které mám rád, cítí tradici v sobě, ale každý do toho vloží něco ze sebe… napadají mě John Scofield, Erik Truffaz…

Hobby

Od té doby, co mám rodinu, tak devadesát pět procent volného času věnuju hudbě, nemám skoro žádné koníčky, maximálně zahradu. Rád bych hodně cestoval, teď už to zase jde, když Julča vyrostla. Už jsem toho projel hodně. Vloni na jaře jsme byli s kvartetem v Jordánsku, takže jsme se dostali do styku s Palestinci… i proto mě cestování baví, že se dostanu do kontaktu s jinými lidmi. Člověk si dělá názor z toho, co vidí v televizi, ale pak si ten obrázek domaluje na místě. Jenže – pravda – je těžké vynášet soudy, když je někde týden.

Kuchyně

Rád se dobře najím. Mám rád všechny kuchyně, jídlo mám spojené se společenským životem, rád chodím s lidmi někam na jídlo, rád zvu přátele k nám.

Pití

Mám radši alkohol, který stimuluje, než ten, co otupuje. Před hraním mám na uvolnění dvacet minut… čím dál víc dávám přednost tvrdému, je rychlejší. Slivovice, whisky. Ale vzhledem k tomu, že hodně často jezdím autem, není to vůbec pravidlem, spíš vozím opilce.

Drogy

Nejsem znalec, ale to co vidím okolo sebe ve mně moc důvěry nebudí. Myslím, že ve spojení s hudbou, s tím, dostat se v ní dál, je to nesmysl.

Knihy, kultura

V poslední době jsem toho moc nečetl, ale vzhledem k tomu, že jsem byl zvyklý číst, mě to mrzí. Naposledy mě zaujal Petr Šabach: Zvláštní problém Františka S. nebo tak nějak. Pak mi přišel dobrý Paul Coelho: Pátá hora. A rád zajdu do divadla, Zábradlí, to je jazz.

Výtvarné umění

Mám rád staré i nové. Nebaví mě ty konceptuální věci nebo videa, baví mě lidi, kteří malují, ať už je to abstrakce nebo ne. Malování se hodně podobá hudbě, i když má jiný časový rozměr. Mám hodně rád Miróa, byli jsme s Kateřinou (manželka Kateřina Štenclová – Kopová je malířka – pozn. red.) v Barceloně v muzeu, kde je vystaveno spousty jeho děl, a to byla velká jízda. Ke Španělům mám vůbec vřelý vztah, strávil jsem tam celkem asi půl roku, poprvé s Karlem Růžičkou a pak pětkrát na turné s Naimou. A líbí se mi, jak maluje Julča, je to pro ní úplná vášeň, vydrží u toho hodiny. Asi to zdědila po Kateřině.

Internet

Na internetu nacházím informace, pro které není místo v žádných jiných médiích. O saxofonu jsem tam našel mraky věcí a moc mi to pomohlo. Třeba Marcuse Millera se na jeho stránkách někdo ptá, jaké plátky používá na basklarinet. A Miller odpovídá, že umělohmotný plátek Bari a že hraje na jeden jediný už od roku 1994. To je pro mě obrovsky cenná informace. Rozhodl jsem se založit i vlastní stránku www.kopjazz.com . Jednak z propagačních důvodů a jednak proto, že rád prezentuji vzdělávací materiály, jejichž tvorbou se zabývám. Mám tam nějaké svoje texty o saxofonu a věci, které jsem přeložil, třeba rozhovor s Billem Evansem o tom, co pro něj znamená jazz, který s ním vedl jeho bratr, učitel piána. Měli k sobě zvláštní vztah, i když Bill byl ten slavný, bratr je na něj dost tvrdý.

SRDCOVÁ SEDMA

(CD, která mne zaujala v poslední době)

Keith Jarrett – The Melody At Night, With You

Keith Jarrett / Gary Peacock / Paul Motian – At The Deer Head Inn

Joe Henderson – The Standart Joe

A.C.Jobim / Elis Regina – Elis & Tom

Richard Bona – Reverence

Michael Brecker – Nearness Of You

Kurt Elling – Live in Chicago

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější