Pod rohožkou: Ondřej Štveráček

Jak žiješ v noci?

Pokud nejsem se saxofonistou Radkem Zapadlem, v noci spím. Ale jinak spím špatně, a přitom potřebuju k probuzení kýbl kafe. Když jsem vzhůru, cvičím nebo přemýšlím o cvičení, a že je toho hodně, co ještě musím cvičit. Když cvičím, přemýšlím o tom, že potřebuji nový plátek. Když zrovna necvičím? Tak spím. Pokud nejsem s Radkem Zapadlem. Když jsme se asi půl roku neviděli, dali jsme si pak jednu slivovici a dvě tequily na uvítanou, a bylo to strašný, já totiž jinak nepiju. Ale prej jsem byl strašně vtipnej.

Jak žiješ ve dne?

Ze dne na den. Studuju, pracuju, bydlím na pokoji s Michalem Markem, který umí nazpaměť celé Cimrmany a má hlas jako Smoljak, že by ho mohl dabovat. A taky je to výbornej saxofonista.

Oblíbené místo

Kromě mojí postele, kde se válím, jazz klub U malého Glenna, nová Stará paní. A samozřejmě Tahiti – pláž, koktejl s paraplíčkem, na břiše na proutěném křesílku a nade mnou čtyři Tahiťanky masírující mé tělo.

Pití

Pít jsem začal poměrně pozdě, takže teprve objevuji krásy alkoholu. Jídla mám rád hodně ostrá, mám rád ten pocit, kdy se potím a hoří mi pusa. A miluju polívku kyselku mojí babičky, kterou neumí nikdo jinej na světě, a k níž dělá kmínový vdolky.

Filmy

Když se nevěnuju hudbě, dívám se na filmy na svém kompjútru na koleji. Shreka jsem viděl asi šestkrát, baví mě ten humor a ta angličtina. Princezna Fiona třeba říká: „Ty musíš být můj typ, protože jsi můj zachránce!“ Nebo ten Robin Hood s úžasným francouzským akcentem, jak jede na liáně, vezme Fionu a říká jí: „I'm your saviéér!“ Hvězdné války, Blade Runner, Pán prstenů, Matrix, X-men, takže scifi a fantasy. Čtu Premiére, jen abych věděl, co je nového, a mám kamarády zabývající se softwarem, takže mám přístup k novinkám, že.

Knihy

Asi tisíc stránek Tolkiena jsem přečetl v angličtině – to byla moje první anglická četba. A Pratchett je výbornej, přečetl jsem všechny jeho knihy.

Hry

Na gymplu jsem hodně hrál na počítači, a učil se tím anglicky. Dunu, Prince Of Persia. Max Payne je dobrá hra z prostředí mafie a jsou tam zpomalené záběry Ä la Matrix. A vůbec je to technicky i příběhově super. Teď na to nemám čas, oba harddisky mám rozbité, docela bych si zahrál nějakou řežbu.

Umění

Impresionisti.

Sport

Hrál jsem tenis, ale v sedmi letech mě vyhodili z družstva za špatné chování. Už nevím proč.

Jak bys popsal styl, kterým hraješ?

Je to něco, co člověka buď absolutně vtáhne nebo mu to nic neřekne. Může to být fakt zážitek. Četl jsem, že když hrál Coltrane kvartové akordy, jak se to tam mísí, dostal lidi do transu. Tak že by „trane bop“ – styl, na kterým ujíždím, byl trochu psychedelie?

Hudba pro poslech?

Balady, Coltrane, Mehldau, Seven Steps To Heaven – čili Davis s Feldmanem na piáno.

SRDCOVÁ SEDMA

John Coltrane: A Love Supreme

John Cotrane: Crescent

John Coltrane: Coltrane Sound

Miles Davis: Kind Of Blue

Miles Davis: Milestones

Miles Davis : Round Midnight

+ všechny živé nahrávky Coltranea

Sdílet článek: