Mladí budou opět ladit jazz, dubnový festival zahájí Submotion Orchestra

V pátek 6. dubna 2018 zahájí letošní ročník festivalu Mladí ladí jazz britští post-jazzoví Submotion Orchestra. V Divadle Archa představí své nové album Kites, čerpající inspiraci z dubstepu, jazzu, breakbeatu i ambientu.

Submotion Orchestra se vrací do Prahy po pěti letech v rámci svého evropského turné. „Možná to bude znít zvláštně, ale s novou deskou se nechceme zalíbit ani posluchačům ani, labelu,“ říkají Submotion Orchestra. V uplynulých dvou letech několik členů tohoto uskupení zažilo celou řadu osobních událostí od smrti po narození potomka, což byl katalyzátor jejich další tvorby. Samotný vznik alba pak osvětlují: „Každý člen kapely si koupil jednorázový fotoaparát a nafotil fotky na základě témat, které tyto události představovaly. Nakonec jsme společně vybrali 10 fotografií, ze kterých vzešlo deset skladeb, které uslyšíte na Kites.“ Každá skladba tak zkoumá různé emoce, téma nebo událost.

Již od svého založení v roce 2009 jsou Submotion Orchestra vnímáni jako svérázný kolektiv, který definuje svůj vlastní žánr. Čerpají inspiraci z dubstepu, jazzu, breakbeatu nebo ambientu. Z hudebníků, kteří je nejvíce ovlivnili, zmiňují různorodou směsici tvůrců od Massive Attack přes Steva Reicha až po Clauda Debussyho. Večer v divadle Archa zahájí nové v Česku působící uskupení Zorba že ja Buddha, které je postaveno na autorské tvorbě Ondřeje Hausera a Ashley Sarah Abrman. Na podzim 2017 vydali debutové EP Rosedout Lambada pod slovenským labelem Gergaz. Na dalších koncertech festivalu vystoupí například formace Namby Pamby BoyVerworner-Krause-Kammerochester nebo Richard Spaven Trio, kompletní program naleznete na mladiladijazz.cz.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější