Královna fado Mariza vystoupí 7. června poprvé v Praze

Mariza je držitelkou mnoha cen, mezi nimi například Cena BBC World Music Award, na kterou byla navíc ještě dvakrát nominována. V Portugalsku se těší obrovské popularitě, prodává tisíce desek a působí jako „velvyslankyně“ své země.

Poprvé vystoupila Mariza v České republice v roce 2005 na mezinárodním hudebním festivalu Colours of Ostrava , kde její vroucí hlas rozehřál v deštivém počasí tisíce návštěvníků a kde byla považována za jeden z vrcholů celého programu. Do Ostravy se Mariza vrátí i letos, 5. června na festival Janáčkův Máj . Pražský koncert uvádí Colour Production, pořadatel festivalu Colours of Ostrava, ve spolupráci s TURISMO DE PORTUGAL, který je v České republice zastoupen ICEPem PORTUGAL – Obchodním oddělením velvyslanectví Portugalska, a Hudebním divadlem Karlín. Vstupenky v cenách od 350,- do 1600,- Kč (+poplatky) budou v prodeji od 1. dubna v pokladně Hudebního divadla Karlín, sítích Ticketart a Ticketpro.

Mariza je označována za světovou jedničku stylu fado. Prestižní cenu BBC World Music Award získala před čtyřmi lety, poté na ni byla ještě dvakrát nominována. Za předposlední album Transparente obdržela Mariza portugalskou hudební cenu Zlatý Globus. Prezident Portugalska ji vyznamenal cenou Comenda da Ordem do Infante D. Henrique pro osobnosti, které významným způsobem přispěli k šíření portugalské kultury po světě. Mariza vyprodala takové sály jako Royal Festival Hall v Londýně, Alte Oper ve Frankfurtu, Belém Cultural Centre v Lisabonu, Théâtre de La Ville v Paříži, Carnegie Hall v New Yorku, Teatro Grec v Barceloně, Albeniz Theatre v Madridu či Opera House v Sydney. Účinkovala také na sérii koncertů Live 8 spolu s Peterem Gabrielem , Youssou N’Dourem či Angélique Kidjo .

Mariza se narodila na Mozambiku portugalskému otci a africké matce, od dětství žije v lisabonské čtvrti Mouraria, považované za kolébku stylu fado. Španělé o Marize tvrdí, že ona jediná má v hlase duende, což je kvalita dosud spojovaná výhradně s flamencem. Na rozdíl od něj je fado spíš rafinované než živelné a patří k němu divadelní gesta, sváteční oblečení, vysoká poezie i hluboké city. Písně plné nostalgie doprovází akustická baskytara a dvě kytary – španělská (Portugalci ji nazývají viola) a portugalská. Ta měla původně v doprovodu nahradit zvuk cembala a svojí konstrukcí je daleko bližší bouzouki či mandole nežli kytaře; guitarra portuguesa je opatřena dvanácti kovovými strunami, na které se brnká kovovými prstýnky, ke stylu hry patří téměř bluesové natahování strun.

Na rozdíl od jiných zpěvaček fada se ale Mariza neomezuje na portugalské publikum. V témže roce, kdy získala cenu BBC, vystoupila v prestižním londýnském sále Union Chapel. DVD z tohoto koncertu získalo platinovou desku, celosvětový prodej jejího alba Fado Curvo přesáhl půl milionu kusů. V Německu získala Mariza cenu Deutscheschalplatten Kritik , v Kanadě First Award for Most Outstanding Performance a Evropská unie jí udělila European Border Breakers Award . V roce 2004 natočila Mariza anglicko-portugalský duet se Stingem A Thousand Years , který vyšel na albu Unity u příležitosti olympiády v Aténách. Své předposlední album, Transparente , natáčela v Riu de Janeiru. Jeho producentem byl brazilský skladatel a hráč na violoncello Jaques Morelenbaum , držitel několika cen Grammy, spolupracovník Caetana Velosa , Egberta Gismontiho i skupiny Madredeus .

odkazy

Mariza

Mariza – myspace

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější