JazzFestBrno letos jako přehlídka velkých jazzmanů: Od Marsalise k Yaronu Hermanovi

V celkem dvanácti koncertních večerech festivalu JazzFestBrno se letos od 12. února do 28. dubna představí hudebníci z celkem čtrnácti zemí a kompletní seznam umělců, kteří do Brna zavítají, letos nabízí jedno zajímavější jméno než druhé.

Kromě tří velikánů Waynea Shortera, Wyntona Marsalise a Gregoryho Portera se objeví jeden z mladých izraelských jazzmanů, držitel ocenění Nejlepší nový instrumentalista roku na festivalu Victoires du Jazz, Yaron Herman. Jeho posun k progresivnímu labelu ACT v právě probíhající dekádě lemovala ceněná alba Follow the White Rabbit a Alter Ego s výtečným saxofonistou Emile Parisienem, jež zachytila Yaronovu tvůrčí fázi mísení izraelských vlivů s jazzem i pop music. Jeho rostoucí popularita mezi posluchači potvrzuje jeho výjimečný status i schopnost reflektovat moderní hudební inspirace. „Herman dokáže oslnit jako sólový hráč i jako popoháněč většího ansámblu, ale koncertování v duu se zdá být stvořeno přímo pro něj. Dokáže při něm uplatnit svůj vybraný cit pro melodii i harmonický smysl a zároveň dokonale zužitkovat možnosti, jež mu tento formát vystoupení nabízí,“ uvedl umělecký ředitel JazzFestu Brno Vilém Spilka.

Robert Glasper

Stejně tak Robert Glasper ve své tvorbě spojuje zdánlivě vzdálené hudební styly. Nejnovější desky naplno otevírají dveře do prostoru mimo žánry a vpouští do Glasperovy hudby vlivy jeho souputníků ze světa hip-hopu a R´n´B. Stejně dobře, jak si hudebně rozumí se špičkovými jazzmany Roy Hargrovem či Kenny Garrettem, komunikuje přirozeně i s hip-hopery a hvězdami R´n´B.

Chybět nebude ani výběr toho nejlepšího z domácí scény, mezi jinými třeba trio Emila Viklického a další obnovenou sestavou je Organic Quartet Ondřeje Pivce, jenže se představí na dvojkoncertě s luxusní a mezi žánry se pohybující sestavou Malina – Liška – Nejtek. Chybět nebudou ani jamsessions a další klubová vystoupení, koncert jazzové katedry Janáčkovy akademie múzických umění a vzdělávací workshopy. Kompletní program na jazzfestbrno.cz.

Sdílet článek: