Japonský jazzový uragán Hiromi představí na Strunách podzimu nové album

Energický virtuózní fusion jazz v podání japonské pianistky a skladatelky Hiromi rozezní již tuto středu 3. října v Divadle Hybernia další z koncertů festivalu Struny podzimu. Křehká, na pódiu však energií sršící pianistka a skladatelka Hiromi Uehara vyniká suverénní kombinaci old-time jazzu se současným, s rockově elektrickou fusion music i s vážnou hudbou. Umělkyně, která výjimečně emocionálním, explozivním projevem oslovuje publikum po celém světě, vystoupí na Strunách podzimu se skvělými partnery: vynikajícím baskytaristou Anthony Jacksonem a špičkovým bubeníkem Stevem Smithem, se kterými tvoří takzvaný The Trio Project. Společně představí novinky z právě vycházejícího alba Move, vrátí se však i k úspěšným skladbám z předchozí nahrávky Voice.

Hiromi se na hudební scéně pohybuje od roku 2003 a od počátku zaujala kombinací energické místy až dravé virtuozity, velkou muzikalitou a emočním napětím. Pianistka může svým fyzickým nasazením na pódiu někomu připomínat až bojovné hrdinky japonských animovaných seriálů. Počátky její profesionální kariéry původně mířily do oblasti vážné hudby, po krátkém čase se však vyprofilovala jako výrazná jazzová osobnost, která po zásadní iniciační spolupráci s Chickem Coreou a studiu na Berklee College of Music osobitým způsobem vstupuje do širokého spektra hudebních stylů a aktivit od originálních variací skladeb Debussyho, Pachelbela nebo Beethovena po hostování s populárními japonskými Tokyo Ska Paradise Orchestra.

Koncert začíná od 19.30 hodin a zbylé vstupenky lze zakoupit hodinu před začátkem v místě konání. Ve festivalové nabídce milovníci jazzu jistě dále ocení vystoupení jazzové legendy Sonnyho Rollinse či mladé jazzové naděje Gregoryho Portera.

Hiromi Uehara studovala klasickou hru na klavír od šesti let, ale její učitelka Noriko Hakita ji již v osmi uvedla do světa jazzu. Ve čtrnácti hrála s Českou filharmonií, v sedmnácti letech se setkala náhodně s Chickem Coreou, kterého zaujala natolik, že ji pozval na další den ke společnému vystoupení. V roce 2009 potom s Coreou natočila album Duet. Hiromi si udržuje široké pole působnosti: kromě pestré koncertní činnosti v různých sestavách a osmi alb před nástupem na prestižní Berklee College of Music v Bostonu točila i reklamní jingly pro různé japonské firmy včetně Nissanu.

Hiromi již projela celý svět, hrála na legendárním Newport Jazz festivalu, viděli ji diváci v pařížské Olympii. Mezi jejími spoluhráči najdeme vedle Chicka Corey i řadu dalších výtečných hudebníků několika generací – slovenského bubeníka Martina Valihora, legendárního basistu Stanleyho Clarka až její současné spoluhráče. „V klasice mě vzdělávala učitelka, která velice milovala jazz. Proto jsem ho poslouchala už od osmi let a tehdy jsem také začala improvizovat… miluji veškerou hudbu. Tedy veškerou osobitou hudbu. A jednou z mých vůbec největších inspirací je Frank Zappa…,“ vyznává se Hiromi. Pianistka si tedy s pražským publikem jistě velmi dobře porozumí.

The Trio Project, se kterým nahrála v roce 2011 vysoce ceněné album Voice, tvoří vedle Hiromi průkopník šestistrunné baskytary Anthony Jackson, vyhledávaný muzikant, který spolupracoval v minulosti mimo jiné s Patem Methenym, Robertou Flack, Steely Dan, Billy Cobhamem i Dizzy Gillespiem. Za bicí soupravou v Praze uvidíme špičkového amerického bubeníka Steva Smithe, čerstvého vítěze ankety časopisu Modern Drummer v kategorii fusion, který má na kontě účinkování s Jean-Luc Pontym, 7 let bubnoval v kapele Journey, nahrával s Mariah Carey, Bryanem Adamsem, Andreou Bocellim, ale i Steps Ahead, Zakirem Hussainem, Larry Corryelem, Mikem Sternem nebo Randy Breckerem.

O interpretce středečního koncertu píší Jazz Times: „Hiromi má nepřehlédnutelné charisma, její rytmicky oslnivá hra do sebe vstřebává až rockový přístup a její koncerty dýchají katarzní energií.“ Těšme se tedy na erupci virtuozity a kreativity, kterou nám z Japonska – země, kde ještě před 120 lety ženy nesměly hrát na některé hudební nástroje ani účinkovat v divadle, – přiveze drobná žena s obrovským espritem dobývající přední světová pódia.

Sdílet článek: