úterý, 5. únor 2013

Gregory Porter se na Jarním GALA pro Struny podzimu představí v unikátním programu

Napsal(a) 

Gregory Porter - čekání na správnou chvíli, foto Vincent Soyez, Petra Hajská Gregory Porter - čekání na správnou chvílifoto: Vincent Soyez, Petra Hajská

Hvězdný jazzový zpěvák Gregory Porter, majitel výrazného barytonu, chystá pro své vystoupení na Jarním GALA pro Struny podzimu exkluzivní program. Publiku se představí v baladických polohách, ve svižně swingujících skladbách i s gospelově-soulovým repertoárem. Na koncertě 14. března v pražském Paláci Žofín zazní výběr jazzových standardů i Porterovy vlastní kompozice z obou jeho alb, Water a Be Good. Návštěvníci se mohou navíc těšit na nové aranže Porterových skladeb nastudovaných výlučně pro tento večer a také výjimečné hosty z domácí hudební scény.

Skvělou čtveřici Porterových hudebníků během koncertu podpoří smyčcový Epoque Quartet v rozšířené sestavě. A jedním z vrcholů večera bude jistě první pódiové setkání jazzové hvězdy s vynikajícím českým hammondkářem, dlouhodobě usazeným v New Yorku, Ondřejem Pivcem. Společně připomenou Gregoryho gospelově-soulové kořeny, a Žofín se tak symbolicky propojí s manhattanským Harlemem. K němu mimochodem mají oba silný osobní vztah: v tamním klubu Smoke Gregory Porter slavil první úspěchy své sólové kariéry a nyní tam pravidelně vystupuje i náš nejlepší jazzový varhaník – určitě si s chutí spolu zahrají Porterův hit On My Way to Harlem.

„S Gregory Porterem jsme nad přípravami Jarního Gala v intenzívním osobním kontaktu, diskutujeme repertoár, aranžmá, výběr hudebních hostů. Návštěvníci Jarního Gala tak zažijí koncert, který je v mnoha ohledech mimořádný a neopakovatelný i pro Gregoryho, mj. setkáním s hammondkářem Ondřejem Pivcem, ale i kontextem, ve kterém vystoupí na Jarním GALA po Bobby McFerrinovi, Dee Dee Bridgewater a Dianne Reeves,“ pochvaluje si umělecký ředitel festivalu Struny podzimu Marek Vrabec spolupráci s tímto vyzdvihovaným, ale také vnímavým umělcem. Překvapeni tak budou jistě i ti, kteří nadšeně aplaudovali na dvou vyprodaných koncertech minulého ročníku Strun podzimu v Lucerna Music Baru. Ostatně jedinečný hudební zážitek si mohou všichni připomenout ze záznamu říjnového koncertu, který bude odvysílán na Radiu 1 26. února v pořadu Radio 1 On Stage od 22.00 hod.

Poslední vstupenky na koncert Gregoryho Portera na Jarním GALA pro Struny podzimu je možné zakoupit v síti Ticketpro a on-line na www.strunypodzimu.cz ve dvou cenových kategoriích, a to 900 a 1 400 Kč. V ceně vstupenky je welcome drink před začátkem koncertu.

Výtěžek Jarního GALA bude stejně jako v předchozích letech využit k financování nadcházejícího ročníku festivalu Struny podzimu. Jako první kulturní instituce v Čechách s tímto konceptem přišly právě Struny podzimu. V předchozích letech na Jarním GALA pro Struny vystoupili ve vyprodaných sálech Obecního domu Bobby McFerrin, Dee Dee Bridgewater a Dianne Reeves. Cílem večera je oslovit individuální i firemní dárce, aby svou účastí na celém večeru včetně společenské části podpořili festival a jeho poslání poskytovat unikátní umělecké zážitky, obohacovat českou kulturní scénu a rozšiřovat obzory publika.


Rozruch, který Gregory Porter způsobil svým raketovým startem po vydání druhého alba, zdaleka nekončí! Nejlépe to vystihl americký magazín All About Jazz: „Jestliže jeho prvotina Water ohlásila vstup nového velkého jména mezi jazzové vokalisty, Be Good jasně potvrzuje, že Gregory Porter toho má ještě mnoho co říct...“ S napětím tak všichni očekávají, zda se zpěvákovi podaří proměnit již druhou nominaci na Grammy. Skladba Real Good Hands z jeho druhého alba byla nominována v kategorii Nejlepší výkon v oblasti tradičního rhythm and blues. Skladba se již předtím zapsala do moderní hudební historie: jako vůbec první píseň zpívaná jazzovým zpěvákem byla vybrána jako Single of the Week na iTunes. Minulý týden si Porter vysloužil ocenění na britských Jazz FM Awards za nejlepší živé vystoupení. A jak prodejní statistiky obou jeho alb, tak množství pochvalných kritik svědčí o tom, že jeho úspěch není náhodným ani přechodným jevem.

Svou kariéru zahájil v jazzových klubech, kde došlo k setkání s klavíristou, saxofonistou a skladatelem Kamau Kenayattem, které předurčilo jeho další životní kroky. Právě díky Kenayattovi se dostal k muzikálovému herectví a ztvárnil mimo jiné titulní roli v úspěšném muzikálu It Ain't Nothin' But the Blues. Porter se prosadil i jako autor, a to poloautobiografickým muzikálem s názvem Nat King Cole and Me, ve kterém líčí svůj příběh z dětství.

Vybaven zkušenostmi z muzikálu a čilého koncertování po klubech si Porter rychle získal respekt svých zkušenějších a slavnějších kolegů v čele s Wyntonem Marsalisem a Jammiem Cullumem, s nimiž příležitostně spolupracuje či vystupuje. A to byl již krůček k sólové dráze, kterou zahájil teprve v roce 2010, a jazzovou scénu vzal doslova útokem. Přestože stále můžeme hovořit o začátku Porterovy kariéry, do Prahy v březnu zavítá hudebně vyzrálá osobnost, která bude podobu současného jazzu utvářet ještě hodně dlouho…

Ondřej Pivec je vynikající český klávesista a zejména hráč na Hammondovy varhany. V současné době je usazen v New Yorku, a tak jak je v kraji zvykem, zvládá oba póly místní hudební tradice: pravidelně hraje každou úterní noc v harlemském Smoke Jazz clubu a každou neděli ráno na bohoslužbách v Coney Island Cathedral v Brooklynu. Vedle toho už se objevil nebo objevuje po boku řady interpretů: Joel Frahm, Jake Langley, Yvonne Sanchez, Russel Carter, Paul Bollenback, Karel Růžička mladší, Bill Campbell, Nabuko nebo Billy Cobham. V Čechách je znám krom jiného z vlastní skupiny Organic Quartet nebo spolupráce s bigbandem Bucinatores Orchestra.

Epoque Quartet vznikl v roce 1999 a čtyři vynikající mladé sólisty spojila mimo jiné i afinita k nadžánrovému pojetí hudby a obliba jazzu, rocku a funku. EQ se etablovali na hudební scéně doma i v Evropě jak s klasickým komorním repertoárem, tak v řadě projektů překračujících žánrové hranice. Na pódiu se již setkali mimo jiné s George Mrazem nebo již zesnulým Benny Baileym. Pravidelná je jejich spolupráce s triem Roberta Balzara.

odkazy

Struny podzimu

PR

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 701

Novinky emailem

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.