Americký kytarista Pat Metheny představí v Praze mladé jazzové talenty

Americký kytarista Pat Metheny vystoupí 29. dubna v pražském Foru Karlín s projektem Side-Eye, ve kterém dává příležitost mladším hudebníkům. Energie nastupujících jazzových hvězd přitom inspiruje k lepším výkonům i jeho samotného: „Chtěl jsem vytvořit platformu pro rotující obsazení hudebníků z mladších generací, kteří mě zaujali. Sám jsem se v době svých začátků v Kansas City rozvíjel díky starším muzikantům, kteří mě najímali. Díky jejich zkušenostem a požadavkům, které na mě kladla jejich hudba,“ objasnil sedmašedesátiletý kytarista a držitel dvacítky cen Grammy.

S Methenym vystoupí pianista a varhaník James Francies. „Na Jamese Franciese mě upozornil kamarád Eric Harland. Souhlasil jsem, že si zkusím dát s Jamesem session na zkoušku a přemýšlel jsem, kterého z basáků pozvat. Eric mě ovšem upozornil, že s Jamesem žádného potřebovat nebudu,“ vypráví Metheny o setkání s klávesistou. James Francies se prosadil jako člen kapely Jeffa „Taina“ Wattse či spoluprací s Chrisem Potterem, se kterým natočil desky Circuits (2017) a Sunrise Reprise (2020). Potter ostatně hostuje i na Franciesově kapelnickém debutu Flight (2018), vydaném u labelu Blue Note. V roce 2021 si Francies připsal na konto druhou profilovou desku Purest Form. Vedle zkušeností jazzových má za sebou také hraní s R&B divou Lauryn Hill.

Methenyho spolupráci s Franciesem již stihlo zachytit loňské koncertní album Side-Eye NYC (V1.IV), na kterém ještě bubnoval Marcus Gilmore. Věrný svému záměru mladé spoluhráče střídat ovšem kytarista přiveze do Prahy jinou velkou bubenickou naději – Joe Dyson absolvoval formální hudební vzdělání na New Orleans Center For Creative Arts, poté získal prezidentské stipendium na Berklee College of Music. Především však jako sideman koncertoval na pěti kontinentech a prokázal svůj um na třicítce alb. Účinkoval i na deskách takových hvězd jako Dr. Lonnie Smith, Nicolas Payton nebo Christian Scott a Tunde Adjuah.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější