
Michal Kaňka
Violoncellista a pedagog Michal Kaňka studoval u Mirko Škampy, Viktora Moučky a Josefa Chuchra, krátkodobě také v zahraničí u Paula Torteliera a Andrého Navarry. Během studií se zúčastnil 32 národních i mezinárodních soutěží. Nejvýznamnějšími úspěchy jsou laureátský titul v Mezinárodní soutěži P. I. Čajkovského v Moskvě 1982, 1. cena na mezinárodní soutěži Pražské jaro 1983 a vítězství na mezinárodní soutěži ARD v Mnichově 1986. Od října 2011 působí jako pedagog sólového violoncella na katedře strunných nástrojů Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění v Praze. V září 2014 byl jmenován předsedou Stálé soutěžní komise Pražského jara. V roce 2018 byl nominován do Umělecké rady Mezinárodního hudebního festivalu Pražské Jaro.
Ohlédnutí za Mezinárodní violoncellovou soutěží Jana Vychytila 2022
1. listopad 2022Ve dnech od 26. do 30. listopadu proběhl již 16. ročník Mezinárodní violoncellové soutěže Jana Vychytila. Do Prahy se nám každoročně sjíždí velký počet interpretů z mnoha států světa. Letos jich přijelo téměř devadesát, aby na pódiu Gymnázia a Hudební školy hl. m. Prahy předvedli své výkony. Přehlídku mladých violoncellistů od pěti do devatenácti let pečlivě hodnotila šestičlenná porota v tomto složení: Michal Kaňka – předseda poroty, Věra Bartoníčková, Petra Malíšková, Jiří Hanousek, Tomáš Strašil a Tomáš Jamník.
Skončila interpretační soutěž Nadace Bohuslava Martinů v oboru violoncello
29. listopad 2021Interpretační soutěž Nadace Bohuslava Martinů je určena pro české a slovenské hudebníky ve věku do 28 let (v oboru zpěv do 30 let). Letos proběhla již po dvacáté šesté. V pravidelných čtyřletých periodách se opakuje osm disciplín: klavír, housle, violoncello, zpěv, cembalo, dechy (flétna, klarinet, trubka) a komorní soubory s klavírem nebo bez klavíru. Soutěž je jednokolová a vždy probíhá během jednoho víkendu.
Ohlédnutí za 15. ročníkem Mezinárodní violoncellové soutěže Jana Vychytila
23. listopad 2021Mám upřímnou radost, že se nám podařil uskutečnit další ročník naší významné české violoncellové soutěže pro studenty do osmnácti let, a to po dvou termínových přesunech z důvodu covidové situace. Z loňských let jsme zvyklí, že se do soutěže hlásí více než stovka mladých umělců ze všech koutů světa. Tentokrát jsme z pochopitelných důvodů dostali „jen“ 90 přihlášek z 10 různých zemí od Evropy až po Jižní Koreu. Od středy do neděle jsme poslouchali a hodnotili téměř 200 skladeb. Byla to pro porotu práce nesmírně zodpovědná a vyčerpávající, ale na druhé straně i velice inspirativní a radostná.
Soutěž Pražského jara hledá nové cesty: Soutěžit by mohla i smyčcová kvarteta
27. květen 2019Soutěž Pražského jara máme úspěšně za sebou, ceny jsou předány a mnozí čeští muzikanti se blýskli před domácím publikem. Rád bych se ale k svátku mladých muzikantů vrátil ještě jednou a připomněl důležité momenty. Pražskojarní soutěž letos vstoupila počtem svých ročníků do osmé dekády a může se tedy právem pyšnit svojí úctyhodnou tradicí. Houslisté ji odstartovali v roce 1947, kdy porotu vedl Rafael Kubelík. Dvakrát, v letech 1952 a 1969, se soutěž nekonala a tak jsme tento rok pořádali její sedmdesátý první ročník.
Sedmnáctiletá Chaeyeon You vítězkou soutěže PJ v oboru flétna, Anna Talácková získala druhé místo
15. květen 201914. května slyšeli příznivci téměř zaplněného pražského Rudolfina čtyři finalisty sedmdesáté první mezinárodní soutěže Pražského jara. V 16:00 se představila soutěžící z Německa Niamh McKenna, která zahrála povinnou skladbu pro všechny čtyři účastníky finále: Kvartet pro flétnu, housle, violu a violoncello G dur op.93/3 od Antonína Rejchy. Zařazení komorní skladby ve všech oborech naší soutěže shledávám jako velmi šťastý krok, protože do jisté míry simuluje absenci předposledního kola -
Vítězným hobojistou na soutěži PJ je Martin Daněk
14. květen 2019Hobojová soutěž dospěla do svého finále. Kandidáti rozložili své koncerty do dvou pražskojarních festivalových vystoupení. V 16:00 zahrál nejprve Martin Daněk a Gabriel Pidoux koncert Ralpha Vaughana Williamse. Po přestávce tito dva hobojisté přednesli Koncert pro hoboj a malý orchestr od Bohuslava Martinů.Tento koncert doprovodil výběr hráčů z orchestru FOK pod vedením dirigenta Ondřeje Vrábela. Stejný scénář se opakoval od 20:00, kdy ve Dvořákově síni Rudolfina zahráli stejné skladby Yun Seong z Korejské republiky a Takahashi
Anna Talácková je mezi finalisty pražskojarní soutěže fléten
13. květen 201912. května v 9:00 ráno posluchači zaplnili téměř celý Majakovského sál Národního domu na Vinohradech. Těšili se na výkony dvanácti semifinalistů pražskojarní soutěže v oboru flétna. Soutěžící mají letos za úkol představit se v jejich nejlepší formě v padesátiminutovém programu, který zahrnuje repertoár čtyř století.
Zítřejší finále hoboje na PJ zná finalisty, Martin Daněk je mezi nimi
12. květen 2019Druhé kolo hobojové soutěže započalo v sobotu 11. května v 9:00. Program byl pestře vymyšlen. Každý kandidát přednesl skladby jak s klavírem, tak i s cembalem. Na programu byla povinná skladba od Francoise Couperina – Královský koncert číslo 11 s doprovodem bassa continua a cembala. Hned po prvním poslechu jsem musel s uspokojením konstatovat, že Sál Martinů je ideální prostor pro toto komorní uskupení. Se všemi semifinalisty skvěle spolupracovali cembalistka Monika Knoblochová a specialistka na barokní hudbu, hráčka na gambu, Hana Fleková. Druhou skladbou programu byla Suita pro hoboj a klavír Klementa Slavického.