Ohlédnutí za 15. ročníkem Mezinárodní violoncellové soutěže Jana Vychytila

Mám upřímnou radost, že se nám podařil uskutečnit další ročník naší významné české violoncellové soutěže pro studenty do osmnácti let, a to po dvou termínových přesunech z důvodu covidové situace. Z loňských let jsme zvyklí, že se do soutěže hlásí více než stovka mladých umělců ze všech koutů světa. Tentokrát jsme z pochopitelných důvodů dostali „jen“ 90 přihlášek z 10 různých zemí od Evropy až po Jižní Koreu. Od středy do neděle jsme poslouchali a hodnotili téměř 200 skladeb. Byla to pro porotu práce nesmírně zodpovědná a vyčerpávající, ale na druhé straně i velice inspirativní a radostná.

Letošními porotci byli Michal Kaňka, předseda poroty, sólista a docent HAMU v Praze; Václav Bernášek, profesor HAMU; MgA. Tomáš Strašil, PhD. pedagog HAMU; Jiří Hanousek, docent Ostravské univerzity; Petra Malíšková, členka Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK a violoncellista Tomáš Jamník.

Absolutním vítězem letošního ročníku se stal teprve patnáctiletý Jin-Seok Jeong, který studuje na Akademii F. Liszta v Budapešti. Naší nejúspěšnější českou cellistkou byla vyhlášena Klára Gabryšová studující na Gymnáziu hl. m. Prahy pod vedením Mirko a Martina Škampy.

Klára Gabryšová, foto Libor Sváček

Rozdali jsme spoustu dalších hodnotných cen. Velvyslanectví Polské republiky v Praze udělilo nejlepšímu polskému účastníkovi Tadeuszovi Wawrowskému velkorysou cenu v hodnotě 400 eur, o cenu Nadace Bohuslava Martinů se podělili hned tři skvělí hráči: Klára Gabryšová, Petr Hamerský a Kamila Šitinová. Ateliér mistra houslaře Jana a Marty Špidlenové věnoval množství poukazů na nákup strun a dalších hudebních pomůcek. Firma České hudební nástroje poskytla také podporu ve formě nákupního voucheru. Skvělá houslařka paní Jana Páclová vyrobila pro absolutního vítěze smyčec v hodnotě 1200 eur. Uděleny byly i další ceny v podobě pozvání na letní mistrovské kurzy nebo na recitálová vystoupení.

Jsem violoncellista, který se 40 let pohybuje na prestižních pódiích celého světa. Nyní mi dělá obrovskou radost vidět své mladé kolegy, kteří kráčí podobnou cestou. Přeji jim z celého srdce jen to nejlepší, mnoho úspěchů a potěšení z klasické hudby.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější