Anna Talácková je mezi finalisty pražskojarní soutěže fléten

12. května v 9:00 ráno posluchači zaplnili téměř celý Majakovského sál Národního domu na Vinohradech. Těšili se na výkony dvanácti semifinalistů pražskojarní soutěže v oboru flétna. Soutěžící mají letos za úkol představit se v jejich nejlepší formě v padesátiminutovém programu, který zahrnuje repertoár čtyř století.První vystoupila česká flétnistka Sylvie Schelingerová. Poté jsme mohli slyšet ještě dvě další české soutěžící a účastníky z Francie, Německa, Španělska, Maďarska, Jižní Koree, Číny a Portugalska. Logické bylo začít svůj program s jednou ze sonát (Es dur BWV 1031 nebo C dur BWV 1033) Johanna Sebastiana Bacha. Jako druhou skladbu zařazovali kandidáti nejčastěji Fantazii pro flétnu a klavír op. 79 Gabriela Faurého. Zbýval výběr z navržených sonát Bohuslava Martinů, Jana Nováka nebo Carla Reineckeho a na závěr povinná skladba současného skladatele a flétnisty orchestru Národního divadla Jaroslava Pelikána, komponovaná speciálně pro naši soutěž. Autor do předmluvy o své skladbě napsal: „Interpreti si budou muset poradit s řadou extrémních potíží. Je opravdu náročná.“ Podle mého soudu vznikla výborná kompozice, která zaujme na první poslech. Variační forma nabízí pestrou škálu střídání zpěvných myšlenek a virtuózních pasáží. Mnohé nepravidelné rytmy napomáhají jazzově laděnému charakteru skladby. Myslím, že by se právem mohla stát repertoárovým kusem flétnistů. Za nejlepší interpretaci skladby Intoduzione e tema con variazioni Jaroslava Pelikána je vypsána cena Nadace Českého hudebního fondu v hodnotě 20 000,- korun. Za nejlepší provedení Sonáty Bohuslava Martinů získá interpret finanční cenu od Nadace Bohuslava Martinů 25 000,- korun.
 
Partnery flétnistů byli Lukáš Vendl u cembala a Petr Hamouz, který hrál basso continuo. Dále klavíristé Stanislav GallinDaniel Wiesner a Silvie Ježková. Konečné výsledky vyhlásila předsedkyně poroty Christina Fassbender krátce před půlnocí. Zde je šťastná čtyřka, která postupuje do úterního boje o medaile (uvádím v abecedním pořadí):

McKenna Niamh z Německa
Talácková Anna z České republiky
You Chaeyeon z Jižní Koree
Yu Yuan z Číny

Cenu Nadace Českého hudebního fondu za nejlepší provedení soudobé skladby Jaroslava Pelikána Introduzione e tema con variazioni získává Fernandes Rute z Portugalska a cenu Nadace Bohuslava Martinů za nejzdařilejší interpretaci Sonáty Bohuslava Martinů obdržela Sylvie Schelingerová z České republiky.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější