David Matěna

David Matěna

V Bonnu opět hledali (a našli) klavírní talenty

Prestižní klavírní soutěž International Telekom Beethoven Competition Bonn již posedmé přilákala tisíce návštěvníků a 24 mladých klavíristů, které spojila fascinace osobností Ludwiga van Beethovena.

Kvěchova hudba na Hradě

5. prosinec 2016
Kvěchova hudba na Hradě

Premiéra skladby Concerto idillico pro tubu a orchestr skladatele a hudebního pedagoga Otomara Kvěcha zazněla na slavnostním koncertě ve Španělském sále Pražského hradu. Skladba byla uvedena o v sobotu 3. 12. druhého adventního víkendu, v rámci 23. ročníku koncertu, který pořádá Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR (SONS ČR). Koncert byl mimořádný hned několika aspekty: Kvěchovou premiérovanou skladbou na objednávku koncertu, nádhernými prostory Španělského sálu a i částečně nevidomými sólisty koncertu, kteří díla provedli. Účastníci koncertu měli příležitost vyslechnout si takto tubistu Jana Adamce, který vystoupil v Kvěchově Koncertu a následně ruského klavíristu Alexeje P. Panova, který skvostně přehrál Mozartův klavírní koncert c moll.

Zlomené květiny, pohyb vesmíru i lidský tep: pokračování Contempulsu 8

V pondělí 21. 11. se otevřela La Fabrika návštěvníkům dalšího večera festivalu Contempuls. V pořadí třetí festivalový večer představil mimo jiné dvě světové premiéry autorů české mladé generace a uznávaného fagotistu Pascala Galloise. Zaplněný sál Fabriky si vyslechl postupně tři koncerty soudobé hudby.

Ryzí a silná hudba na Hudebním fóru Hradec Králové

„Měli bychom hrát pouze hudbu, která je ryzí a silná.“ Tento výrok skladatelky Galiny Ustvolské charakterizuje třetí koncert XII. ročníku festivalu soudobé hudby Hudební fórum Hradec Králové, který se v prostorách hradecké Filharmonie odehrává v termínu 1.-10. 11. 2016.

Dualismus v českém 21. století: Štědroň vs. Kosatík

Dva intelektuálové. Dvě osobnosti v kultuře. Dva osobité přístupy. Skladatel a spisovatel (Datel a Vatel). Miloš Orson Štědroň a Pavel Kosatík v dialogu. Ve čtvrtek 3. listopadu se Centrum současného umění DOX otevřelo návštěvníkům druhého koncertu  cyklu PKF Krása dneška. V auditoriu DOXu se představili skladatel Miloš Orson Štědroň a spisovatel Pavel Kosatík, a to v rámci Dualismu v českém 21. století, což je název letošního ročníku této koncertní řady.

Rozsah, hranice a prostředky Nové hudby - Donaueschinger Musiktage 2016

Otázky k vymezení pojmu Nová hudba, její charakter, ohraničení, prostředky a diskuze o jejím celku, to vše přinesly Dny Nové hudby Donaueschinger Musiktage 2016, ve třech dnech a v 17 světových premiérách.

Lost Objects. Ztracené předměty v lidských životech  – staronové oratorium v ND

Lost Objects. Ztracené předměty. Téma ztráty v lidských životech. Co vše můžeme ztratit? Máme co ztratit? Jak důvěrně známe spojení slov ztratit a najít? Ztráty a nálezy? Kolik souvislostí, citací a asociací si se slovem ztratit vybavujeme?

Bonn ve víru vášní mezinárodní klavírní soutěže L. van Beethovena

V západoněmeckém Bonnu, rodném městě L. van Beethovena, dozněly v sobotu poslední akordy mezinárodní klavírní soutěže International Telekom Beethoven Competition Bonn (ITBCB). Šestý ročník této prestižní soutěže (3. - 12. 12. 2016) představil 22 mladých klavíristů v rozmezí 20-32 let.

Vnější i vnitřní zlomy v nové hudbě, narušená svoboda, filozofie a náboženství, experimentální hudební diskurs: Donaueschinger Musiktage 2015

18 světových premiér děl nové hudby přinesl ve třech dnech opět festival nové hudby v jihoněmeckém Donaueschingen. Tentokrát se světoznámý festival Donaueschinger Musiktage konal ve dnech 16. - 18. 10. 2015.

Slyšet hudbu znamená pochopit její strukturu. Koncert Matematika a hudba uzavřel letošní Krásu dneška.

V úterý 28. 4. se v Experimentálním prostoru NoD uskutečnil poslední koncert sezóny cyklu Krása dneška Pražské komorní filharmonie (PKF). Na programu se objevila díla řeckého hudebního skladatele Iannise Xenakise. Celý večer naposledy moderoval umělecký ředitel Opery Národního divadla Petr Kofroň a hostem večera se stal Mirko Rokyta, proděkan pro matematiku MFF UK.

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.