středa, 15. prosinec 2021

ZUŠ Open zve na adventní koncerty v Neratově i Praze

Napsal(a) 

ZUŠ Open, Neratov (ilustrační foto), foto ZUŠ Open ZUŠ Open, Neratov (ilustrační foto)foto: ZUŠ Open

Pod heslem ZUŠ Open pomáhá se v rámci letošního celostátního festivalu základních uměleckých škol koná řada koncertů i před vánočními svátky. Poslední adventní víkend proběhne další z benefičních koncertů ZUŠ Open připravený ve spolupráci se Sdružením Neratov. V sobotu 18. prosince od 15.00 hod. rozezní kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově díla převážně adventní duchovní hudby. Koncert s názvem „Rosu dejte, ó nebesa“ zazní v podání talentovaných žáků ZUŠ, stipendistů Akademie MenART, souboru historické hudby Villanella, cimbálové muziky Strunka, pražské konzervatoře J. Ježka a Konzervatoře Pardubice. Koncert uvede Mons. Josef Suchár, neratovský farář a zakladatel Sdružení Neratov, které se dlouhodobě věnuje sociální práci ve prospěch bližních s handicapem a těžkým životním osudem. Výtěžek z dobrovolného vstupného bude věnován ve prospěch sdružení.

Hned následující pondělí 20. prosince zve od 17.00 ZUŠ Open společně s MČ Praha 6 na živý hudební Betlém v Písecké bráně na Hradčanech. Pásmo adventních a vánočních zpěvů společně připravili žáci a pedagogové ZUŠ Jana Hanuše, ZUŠ Petřiny, ZŠ Marjánka a MŠ Bílá.

Do Neratova se letos podruhé vypraví ZUŠ Open s cílem sdílet nejen radost z umění, ale i podpořit místní komunitu. Adventní koncert nesoucí název „Rosu dejte, ó nebesa“ zahájí adventní vytrubování žesťového souboru ze ZUŠ Vysoké Mýto. Posluchači pak budou moci v úvodu koncertu zažít provedení rorátních zpěvů v podání souboru historické hudby z pražské ZUŠ U Půjčovny. V dramaturgii děl barokních mistrů se představí talentovaní mladí sólisté a komorní hráči ze ZUŠ Pardubického a Královéhradeckého kraje společně se svými pedagogy a profesionálními hudebníky. Atraktivita koncertu bude umocněna vystoupením cimbálové muziky Strunka ze ZUŠ Zlín, která do Neratova přiveze adventní valašské lidové zpěvy. „Umění je nadějí, kultivuje společnost, povznáší ducha, přináší radost a v případě benefičního přesahu i pomoc potřebným. Sdílené umění mladých interpretů, žáků ZUŠek je živou nadějí a přináší svědectví o tom, že výchova nejmladší generace k umění má skutečný smysl. Takovou naději potřebujeme nejen v Adventu,“ říká k programu ředitelka festivalu ZUŠ Open, pěvkyně Irena Pohl Houkalová, která v programu přednese árie J. S. Bacha a J. D. Zelenky spolu s žáky a pedagogy několika ZUŠ a talentovanou nevidomou flétnistkou z konzervatoře J. Deyla. Do nadcházející vánoční doby pozvou všichni účinkující společným provedením známé vánoční písně Adeste fideles. Spolu s mladými interprety vystoupí violista Jiří Kabát, ředitel ZUŠ Pardubice-Polabiny, a klavíristka a cembalistka Iva Vrátilová, ředitelka ZUŠ Vysoké Mýto.

V pondělí 20. prosince od 17.00 hod zazní v Písecké bráně v Praze 6 pod názvem „Cesta pastýřů“ pásmo adventních a vánočních zpěvů, které společně připravili žáci a pedagogové ZUŠ Jana Hanuše, ZUŠ Petřiny, ZŠ Marjánka a MŠ Bílá. V komponovaném představení, které provází mluvené slovo, se představí interpreti v kostýmech lidového Betléma a přenesou diváky skrze dobu adventní až do nadcházejících Vánoc. V programu zazní adventní písně A. M. z Otradovic a pásmo koled v úpravě A. Steckera.

Letošní, v pořadí pátý, ročník celostátního festivalu základních uměleckých škol ZUŠ Open více než kdy jindy upozorňuje na přínos a význam uměleckého vzdělávání, které déle než rok trvající pandemie citelně negativně zasáhla. Velkou část loňského školního roku byly základní umělecké školy zavřené. Proto letošní ročník ZUŠ Open, který pořádá Nadační fond Magdaleny Kožené ve spolupráci se základními uměleckými školami a dalšími institucemi, probíhá opět ve volném termínu od jara do konce kalendářního roku. Program jednotlivých škol je průběžně aktualizován na webových stránkách projektu.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.