ZUŠ Open rozehraje v neděli zámek v Litni

Liteňský zámek otevře tuto neděli 3. října opět své brány umění. Tentokrát zve na odpolední program v režii žáků základních uměleckých škol Středočeského, Plzeňského, Pardubického kraje i Prahy, který se uskuteční v rámci celostátního festivalu ZUŠ Open pod patronací Magdaleny Kožené. V malebných prostorách zámeckého areálu se mohou návštěvníci těšit na populární a muzikálové melodie, jazz a swing, matiné s klasickou hudbou, výtvarné workshopy nebo výstavu. ZUŠ Open se díky podpoře Ivany Leidlové, zakladatelky neziskové organizace Zámek Liteň, koná v tomto prostředí již potřetí.

Výtěžek z dobrovolného vstupného bude věnován pro podporu opravy historické výklenkové kaple sv. Jana Nepomuckého v blízkosti kostela a zámeckého areálu. Pestrý program odstartuje na zámku Liteň a v jeho bezprostředním okolí ve 14 hodin.

Když mne oslovila Irena Pohl Houkalová ze ZUŠ Open s nabídkou spolupráce – neváhala jsem! Zámek dlouhodobě podporuje mladé umělce a jsme rádi, že v liteňském areálu můžeme dát prostor mladým lidem, kteří se věnují ve volném čase umění – tanci, zpěvu, výtvarnému umění, fotografii, hře na hudební nástroj a mají možnost v tomto tak inspirativním prostředí předvést široké veřejnosti co se naučili a vytvořili,“ uvádí Ivana Leidlová.

Během odpoledne vystoupí v Litni pěvecké sbory, instrumentální soubory včetně harf či kytar Středočeských ZUŠ, oblíbená kapela ODDechovka ze ZUŠ Václava Talicha Beroun, pěvecké duo MAFI z Hořovic či soubor historické hudby a tance z pražské ZUŠ U Půjčovny. Tanečníci z berounské ZUŠ předvedou své autorské choreografie v zámecké zahradě. Návštěvníci si mohou vychutnat svůj čaj o páté s koncertem klasické hudby, ve kterém se představí mladí talentovaní sólisté včetně absolventů Stipendijní Akademie MenART. Své umění předvedou mladí pianisté (Eliška Soukenková, Adéla Klimentová) a kytaristé (Anna Fleissigová, Rozárie Černá) ze ZUŠ Říčany a Kladno, pěvci Adéla Řehořová, Vendula Flajšmannová a Filip Strejc ze ZUŠ Beroun, Nýřany a Hořovice, flétnistka Hana Doubravová ze ZUŠ Uničov a houslistka Adéla Hobzíková z Říčan. Čtyři interpreti patří taktéž ke stipendistům Akademie MenART, kde absolvovali či současně pracují pod vedením pěvkyně Kateřiny Kněžíkové a flétnisty Jana Ostrého. Během celého odpoledne budou mít návštěvníci možnost projít si tematické výstavy výtvarných oborů ZUŠ Berouna a Kouřim

Letošní, v pořadí pátý, ročník celostátního festivalu základních uměleckých škol ZUŠ Open více než kdy jindy upozorňuje na přínos a význam uměleckého vzdělávání, které déle než rok trvající pandemie citelně negativně zasáhla. Velkou část loňského školního roku byly základní umělecké školy zavřené. Proto letošní ročník ZUŠ Open, který pořádá Nadační fond Magdaleny Kožené ve spolupráci se základními uměleckými školami a dalšími institucemi, probíhá opět ve volném termínu od jara do konce kalendářního roku.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější