Znovuobjevená Pohřební píseň Igora Stravinského v péči FOKu

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK doprovodí 8. a 9. listopadu 2017 ve Smetanově síni Obecního domu klavíristu Garricka Ohlssona v Brahmsově druhém klavírním koncertu. Uvede také v české premiéře Pohřební píseň Igora Stravinského – dílo, které bylo zkomponováno k poctě zesnulého skladatelova učitele Nikolaje Rimského-Korsakova, pak bylo sto let pohřešováno a v roce 2015 znovuobjeveno mezi archivními dokumenty petrohradské konzervatoře. Také proto na koncertě dále zazní suita z opery Rimského-Korsakova.

Igor Stravinskij zkomponoval Pohřební píseň ve svých 26 letech, ještě před balety pro Sergeje Ďagileva, které ho později proslavily. Autor podle slov historiků ztracenou orchestrální kompozici považoval za jedno ze svých nejlepších raných děl, nebyl však schopen si hudbu vybavit tak, aby ji mohl znovu sepsat. Za to, že se na petrohradské konzervatoři dochovalo Stravinského rané dílo, můžeme být vděčni souhře okolností: Tomu, že budova konzervatoře po celé století neprošla žádnou rekonstrukcí, při které by dokumenty z archivu mohly být zničeny, a pak také znalé knihovnici, která dokázala v hromadě starých papírů pohřešované dílo rozpoznat.

Zázraky se dějí. V roce 1908 složil Igor Stravinskij Pohřební píseň k poctě svého učitele Nikolaje Rimského-Korsakova, ovšem po premiéře se ztratila. Myslelo se, že zanikla v destrukci bolševické revoluce. Naštěstí nedávno se kvůli rekonstrukci uzavírala historická budova Petrohradské konzervatoře a při stěhování fondů ejhle, co to leží mezi zaprášenými bednami? Skladba, které si Stravinskij velmi cenil, v roce 2017 prožívá mnoho národních premiér, například německou s Berlínskými filharmoniky a sirem Simonem Rattlem. FOK s Petrem Altrichterem má v péči tu českou,“ uvedl k programu koncertu dramaturg Martin Rudovský.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější