Zemřela pěvkyně a pedagožka Svatava Šubrtová

19. prosince 2018 odešla zpěvačka a pedagožka Mgr. Svatava Šubrtová. Její pouť začala 28. března 1930 v Ostravě v rodině operního pěvce, člena Národního divadla moravskoslezského. Na brněnské konzervatoři studovala u Jiřího Wootha italské bel canto, kterému zůstala věrná po celý život.

Během svého angažmá v Národním divadle vystupovala jako Oněginova Taťána a Verdiho Leonora. Nejen politická situace, ale i zdravotní stav ji v 60. letech donutily opustit scénu. Po pedagogickém působení na ZUŠ Náchod a Dvůr Králové nad Labem přijala v 80. letech nabídku k činnosti na nově vznikající konzervatoři v Pardubicích. Její jméno je tak spojeno i se souborem ReBelCanto, jehož obsazení z většiny tvořili právě její studenti.

Manžel Svatavy Šubrtové, hudební skladatel Miroslav Raichl, věnoval své ženě několik písňových cyklů, jejichž způsob interpretace společně předávali svým studentům. Po jeho smrti přesídlila do Liberce, kde vybudovala svou vlastní pěveckou třídu. Její pedagogický potenciál měli možnost zažít i studenti, dnes již dirigenti a sbormistři, na nejrůznějších kurzech sborového zpěvu po celé ČR. Stala se také uznávanou porotkyní pěveckých soutěží a poradkyní malých i velkých pěveckých sborů. 

28. 3. 2019 by se paní profesorka dožila 89 let.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější